Belediye yetkililerinden edindiğimiz bilgiye göre, Akşehir MEDAŞ firmasının talebi doğrultusunda imar planında tadilat yapıldığı, çocukların nefes aldığı ve üzerinde spor aletlerinin kurulu olduğu yeşil alanın bir bölümüne kapalı bir trafo inşa edileceği öğrenildi.

Yaklaşık 65 milyon liralık bir proje olan MEDAŞ’ın bu yatırımı tıpkı diğer parklarda olan trafolarla aynı olacak ve kablolar yer altından döşenecek.

Akşehir Belediyesi, sökülen spor aletlerinin ve vatandaşlardan gelen yoğun tepkiler ve talepler doğrultusunda, çocuklar için oyun parkı ve sökülen spor aletleri en kısa sürede TOKİ’ye yakın en uygun alana yapacak.

Akşehir Belediye Meclisi üyelerince oy birliğiyle alınan bu kararın, Konya Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülerek onaylandı. Söz konusu karar 10 Ekim 2023 tarihinde belediye ilan tahtasında askıya çıktığı ve 11 Kasım 2023 tarihine kadar askından ineceği yetkililerce doğrulandı. Bilindiği üzere, Belediye Meclisi kararlarına karşı bulunduğu şehirde ikamet eden her vatandaşın idari dava açma hakkı bulunuyor.

MEDAŞ’ın yeni yapılacak trafoya yeraltı elektrik hattı çekmesinin ardından Akşehir Belediyesi, TOKİ konutlarında asfalt çalışmalarını başlatacak.

Akşehir Belediye Meclisinin İYİ Partili muhalefet üyelerinin çocukları üzen bu karara duyarsız kalarak onay vermelerine TOKİ’de oturan vatandaşlar tepki göstererek yaklaşan yerel seçimlere işaret ettiler.

Kaldı ki, bu trafonun montajı yapıldıktan sonra çevresinde çocuklar oynamayacaklar mı? TOKİ’nin 192 konutunun ortasına trafo koymanın ne kadar mantıklı ve acil ihtiyaç olduğunun yorumunu da kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.