Bitkisel üretim yapan ve bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı’nca verilen tarımsal desteklerden yararlanmak isteyen üreticilerin ÇKS başvurularını yapmaları gerekiyor. Başvurular, İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde kabul edilirken geçmiş yıllarda ÇKS’ye kayıtlı olup arazi bilgilerinde değişiklik yapmayan üreticiler de başvurularını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabiliyorlar.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) 2024 üretim yılı için başvuruda bulunan çiftçiler, ürün güncelleme başvurularını ise 2024 yılı Şubat ayı içerisinde e-Devlet üzerinden ya da İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri üzerinden gerçekleştirebilecekler.

Bakanlığın resmi internet sitesinde paylaşılan bilgiye göre; dijital dönüşüm hamleleri kapsamında uygulamaya alınan “TARIMCEBİMDE” mobil uygulaması da üreticilerin iş ve işlemlerini kolaylaştırıyor. Bu kapsamda üreticiler uygulamaya girerek, “e-Devlet Hizmetleri” sekmesinden kayıt işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Uygulama, ürün bildirimi ve desteklemeler başta olmak üzere çeşitli konularda da çiftçilere kolaylık sağlıyor.