Açıklanan adaylar arasında Akşehir yer almazken, Yunak ve Ereğli belediye başkan adayları olarak CHP Ereğli’de Ümit Akpınar’ı, Yunak’ta ise Şevket Turoğlu isimlerini açıkladı. 

CHP Yunak İlçe Başkanı Ömer Faruk Çoban adaylığı başvurusu yapılırken, Yunak Halkının talepleri doğrultusunda Avukat Muhammed Üresin’I de Yunak Belediye Başkan Yardımcısı olarak açıklamıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi Yunak Belediye Başkanı Adaylığı kesinleşen Şevket Turoğlu Pervasız’a yaptığı yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“21.09.1962 tarihinde Yunak Karataş mahallesinde doğdum. İlkokul ve Ortaokulu Yunakta bitirdim. Sonrasında Akşehir lisesinden mezun oldum. 1988 yılında Konya il Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı Bölge Yazma Eserler Kütüphanesinde Memur olarak işe başladım. 1992 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı iş kolunda Sendika kuruculuğunda bulundum. (Kültür ve Sanat Sen Emekçileri Sendikası) 2015 yılında Yunak İlçe Atatürk Halk Kütüphanesine kendi kararımla tayin oldum. 2023 yılında emekli olmamla birlikte görevi kütüphane çalışma arkadaşlarıma devrettim.

Çok değerli Yunaklı hemşerilerim, hayırlı günler  diliyorum. Cumhuriyetimizin ve CHP ‘nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Arkadaşları olmak üzere ayrıca Yunak Belediye Başkanlığı yapmış Büyük Mustafa Erşan, Hacı Telis, Küçük Mustafa Erşan ve Mustafa Demirhan ile Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmetle ve duayla anıyorum. Yunak İlçemiz ve mahallelerimizdeki hemşerilerime sağlıklı ve mutlu yaşamlar dileğiyle hayırlar günler diliyorum.

Yunak CHP İlçe Başkanlığının yapmış olduğu kamuoyu araştırmalarında ve görüşmelerinde CHP ‘den aday adayı olmam için talepte bulunuldu ve tarafıma bilgi verildi. Yunak CHP İlçe Yönetiminin ve meclisinin kararıyla başkanlık adaylığım geçen hafta Cuma günü itibariyle PM’ce kabul edilmiştir. Bende bu güzel ve onurlu teklifi kabul ederek, 36 Mahalle 5 Mezra ve 22 Yaylası bulunan Yunak İlçe belediye başkanlığına adaylığımı  koymuş bulunmaktayım.

Temiz, şeffaf, adaletli, demokratik bir anlayış itibariyle CHP çatısı altında 24 saat tüm mesaimi en doğru şekilde Yunak halkının hizmeti için çalışacağıma namusum ve şerefim üzerine söz veriyorum. Allah bize yol açıklığı ve başarı versin. Saygılarımı ve sevgilerimi sunarak barış, huzur ve adaletli  bir seçim olmasını diliyorum.

Bazı insanlar sormaz, sorgulamaz, okumaz, araştırmaz, sadece çıkarı için itaat eder. Dünya’da lekesiz bir alından, daha güzel bir şey var mıdır? Dürüstlük en iyi siyasettir, hiçbir zaman satın alınamaz.”

ŞEVKET TUROĞLU KİMDİR?

1962 Yunak doğumlu olan Şevket Turoğlu, ilk ve ortaokulu Yunak’ta, Lise öğrenimini ise Akşehir Lisesinde tamamladı. 1988 yılında Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı  Bölge Yazma Eserler Kütüphanesinde memuriyet hayatına başladı. 2015 yılında Yunak İlçe Atatürk Halk Kütüphanesi Müdürlüğü görevine atanan Turoğlu 2023 yılında emekli oldu. Turoğlu, Kültür ve Turizm Bakanlığı iş kolunda sendika kuruculuğu görevinde bulundu.

MUHAMMED ÜRESİN KİMDİR?

Yunak Belediye Başkan Yardımcısı olarak açıklanan Muhammed Üresin, 1995 Yunak doğumlu olup, 2016 yılında İstanbul /Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Avukatlık mesleğine İstanbul’da başlayan Üresin, 2020 yılında memleketi Yunak’a yerleşerek “Avukatlık ve Arabuluculuk” görevini sürdürmektedir.