Cumhuriyet Halk Partisi Akşehir İlçe Başkanlığı tarafından Cumhuriyetimizin 100. Yılı ve Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programda Saygı duruşu ve İstiklal Maşımızın okunmasının ardından zeybek gösterisi yapıldı.

Zeybek gösterisinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Sevim Uzun günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Biz Akşehirliler olarak, Cumhuriyet coşkusunu iliklerine kadar hisseden hürriyet sevdalılarıyız. Biz, bir çift mavi gözde denizi, sapsarı saçlarda ışığı, Ay-yıldızlı bayrağımızda vatanı bulan aşıklarız. Biz, yedi düvele karşı gelen bir milletin düşmana ‘dur’ dediği toprakların çocuklarıyız diyen Başkanı Sevim Uzun; “Gazze’de yaşananları görüyorsunuz. Çok büyük bir zulüm var, insanlar öldürülüyor ve çukurlara atılıyor. Çoluk çocuk denmiyor, hastaneler bombalanıyor. Adeta dünyada yaşanmış katliamların en büyüğü yaşanıyor. Suriye’yi görüyoruz, Ortadoğu’nun tümü darmadağın edilmiş, Suriyeliler ülkemize sığınmak zorunda kalmış. 100 yıl öncesini düşünebiliyor musunuz? Ülkemiz de aynı şekilde işgale uğramış. Fransızlar, Yunanlar birçok ülke gelmiş, ülkemizi işgal etmiş. Böyle bir ortamda Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıkıyor, Kuvayı Milliye hareketi başlatıyor ve üstelik bu hareketi başlattığı sırada Saray Hükümeti tarafından kanun kaçağı ilan edilip bir an önce hapse atılması emrediliyor. Samsun, Sivas ve Erzurum Kongreleri, daha sonra Mustafa Kemal Atatürk Ankara’ya geliyor. Hakkında tutuklama emri varken Ankaralılar 5-6 bin atlıyla kendisin karşılıyorlar. İstanbul’dan gelen fetvanın aleyhinde Ankara Müftüsü de fetva veriyor. Bahsettiğimiz Ortadoğu’dan sonra Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına şükran duymamak mümkün değil. İyi ki cumhuriyetimiz var, iyi ki devletimiz var. Ezanlar susmuyor, bayraklarımız gönderde duruyor. İşte Suriye, işte Gazze. Demek ki yok olduğu iddia edilen bir ülkeden kurulan cumhuriyet öyle gelişti ki şimdi dünyaya bilim ihraç eder hale geldi. Bu nedenle cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacağız, kutlamayanlara inat daha fazla kutlayacağız. Cumhuriyeti koruma, sahip çıkma görevi bizdeydi, şimdi 2000’li yılların çocukları cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında cumhuriyetimize sahip çıkacak.”

Cumhuriyet, bizim varlık nedenimiz, birlik ve beraberliğimizin teminatı olan bayramımızdır. Tüm can sıkıcı gündeme rağmen, hepimizin görevi her şeye rağmen cumhuriyetin 100. yaşını coşkuyla kutlamaktır. Uçurumun kenarında yıkık bir ülkede, türlü düşmanlarla, kanlı boğuşmalarla mücadele ederek milletimizin emrinde kurulan devletimizi 100 yaşını bitirerek ikinci yüzyıl için ilk adımını atmış olacak. Bu gururu bizim kadar yaşamayanlar, küçümseyenler dün de vardı, bugün de var. Eşit yurttaşlığa, özgürlüğe, demokrasiye, insan haklarına değil; kula kul olmayı, biat etmeyi, üstünün hukukunu tercih edenlerin olması bir hayal kırıklığına uğratmasın sizleri. Gelecekte dahili ve harici bedhahların bu coğrafyada hiç eksik olmayacağını bizler Ata’mızın Gençliğe Hitabe’sinden biliyoruz. Atatürk’e saygısızlık edenler varsa; giyimleri, inançları, memleketleri, mezhepleri farklı olmasına rağmen, tüm bu farklılıkları bir kenarı bırakıp umutsuzlarına, hak ettikleri değeri ve gençliklerini yaşamamalarına rağmen, bir arada ve kardeşçe bu ülkenin dağı, taşı, toprağı ve ağacı için bir araya gelebilen Atatürk gençliği var, hep olacak. Onu bu milletin kalbinden söküp atmak isteyenler, küçümsemek isteyenler hep olacak ancak biz onlara Gazi Mustafa Kemal Atatürk demeyi mutlaka öğreteceğiz.”

İlçe Başkanı Sevim Uzun’un konuşmasının ardından Yusuf Özcan tarafından özgün müzik tarzında şarkılarla katılanlara müzik dolu dakikalar sunuldu. Konser’in ardından fener alayı gerçekleştirildi.