CHP Akşehir İlçe Başkanı Sevim Uzun’un ‘Buğday Fiyatı Çiftçilerimizi Zarara Uğratacaktır’ başlıklı yazılı başın açıklama şöyle;

“TMO makarnalık buğday için 10.000 ekmeklik buğday için ton başına 9.250 ve arpa için ton başına 7.250 lira ödeme yapacağını duyurdu. Bu fiyatlar çiftçilerimizin sonu demektir beklentinin çok altında kalmıştır. Çiftçilerimiz bu fiyatlarla üretim yapılamayacağını düşünmekte olup seneye Ekim yapmayacaktır. Bu fiyatlarla çiftçinin ayağa kalkması mümkün değildir. Hububat fiyatların tekrar düzenlenmesi gerekmektedir.

Çiftçilerimiz Aksi takdirde Ekim yapmayacaklarını bizzat belirtmişlerdir ve bizler bu fiyatlarla 1 yıl geçineceğiz ve bir yıl boyunca tekrar tarlaya masraf edeceğiz geçmiş yıldaki borçlarımızı Ödeyeceğiz aynı zamanda yeni yatırım yapacağız Bu mümkün değildir fiyatlar revize edilmezse borçlarımızı ödeyemeyeceğiz ve tekrar Ekim yapamayacaklarını bildirmişlerdir. Ülkemizde girdi maliyetleri artarken resmi enflasyon %75 (gerçeği çok daha yüksek) TÜİK'e göre resmi girdi maliyetleri %60 olduğu açıklanırken yapılan yüzde 12'lik zam kabul edilemez tarıma ve çiftçimize sahip çıkacağız Bu fiyatların yeniden revize edilmesini istiyoruz yoksa çiftçimiz tarımdan ekimden uzaklaşacaktır.”

Editör: Pervasız Web