Onur Karakoyun, Çağdaş Aydın, Halil Köksal, Bayram Cüce, Mustafa Örs ve İbrahim Ötgün’den oluşan AKYÖRDER Yönetim Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasında; birbirinden farklı aktivitelerin yer aldığı organizasyonla kültürel mirasa sahip çıkılmasının amaçlandığı belirtilirken, 3 günlük programda yer alacak aktiviteler tanıtıldı. Basın açıklamasında; özetle şu ifadelere yer verildi:

“Cuma günü Mevlid-i Şerif okunması ile başlayacak programımızın ikinci gününde, her yıl farklı bir temayı işleyerek farkındalık oluşturduğumuz etkinliğimizde; Yörük yaşamı ve çocuk atölyelerinde çömlek yapımı, okçuluk, bilim atölyesi, müzik, ebru sanatı, resim, ahşap boyama ve yöresel oyunları sergileyeceğiz. Ayrıca etkinlik esnasında ücretsiz ikramlarımız da olacak. Müzik eğlence programı ile Grup Garadüzen sahne alacak, ardından Akşehir Nasreddin Hoca Turizm Derneği’nin Yaren gösterisi sergilenecek. Pazar günü programında ise Yörük örf ve adetlerin canlandırılması, yağlı güreş müsabakaları ve en güzel çadır seçimi gibi etkinliklerin yanı sıra halk ozanlarından Selahattin Kazanoğlu ve Ozan Yağız atışmalarıyla, Oğuz Aksaç ve Deniz Toprak da Türk Halk Müziği’nin sevilen eserleriyle sahne alacaklar.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Parti Genel Başkanlarımız ve Bölge Milletvekillerimizin tamamını Şölenimize davet ettik. Akşehir halkına teşekkür eder, Deveboynu Yaylası’nda gerçekleştireceğimiz şölenimize hepinizi bekleriz.”

Şölen Programı

24. Yörük Türkmen Kültür Şöleni; 28 Temmuz 2023 Cuma günü saat 13:00’de okunacak (Cuma Namazını müteakip) Mevlid-i Şerif’in ardından saat 15:00’de çadırların kurulmasıyla başlayacak.

Şölenin ikinci günü olan 29 Temmuz 2023 Cumartesi günü sat 14:00’de gerçekleştirilecek olan ve çömlek yapımı, okçuluk, uçurtma etkinliği, yöresel oyunlar, bilim atölyesi, müzik, ebru sanatı, resim ve ahşap boyama gibi etkinlikleri içeren çocuk atölyeleri ve eğlencelerinde ikramlar ücretsiz olacak. Saat 18:00’deki çadır sohbetlerini saat 20:00’de müzik eğlence programı, saat 21:00’de Grup Garadüzen’in sahne alacağı THM konseri ve sonrasında Akşehir Nasreddin Hoca Turizm Derneği’nin Yaren Gösterisi izleyecek.

Şölenin üçüncü ve son günü olan 30 Temmuz 2023 Pazar günü saat 10:00’da açılışı yapılacak olan resmi program; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayacak. Kur’an-ı Kerim Tilaveti sonrasında yapılacak olan protokol konuşmalarını Mehteran Gösterisi ve Halk Oyunları izleyecek. Yörük örf ve adetlerinin canlandırılmasının ardından yağlı güreş müsabakaları ve en güzel çadır seçimi heyecanı yaşanacak.

Halk Ozanları Ozan Yağız ve Selahattin Kazanoğlu’nun atışmaları sonrasında Oğuz Aksaç ve Deniz Toprak tarafından verilecek olan Türk Halk Müziği Konseri ile devam edecek program, piknik ve aşure ikramı ile sona erecek.