Üniversitenin Germiyanoğlu Yakup Bey Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansın açılış konuşmasını, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya yaptı. “Hocamız yanlışlıkları, insanları üzmeden ve tedirgin etmeden hatırlatan bir büyüğümüzdür.” diyen Başkan Akkaya; Nasreddin Hoca’nın, mizahı bir eğitim metodu olarak kullandığına dikkat çekti.

Hacettepe Üniversitesi Türk Halkbilimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nebi Özdemir, “Nasreddin Hoca: Çağları Aşan Bilgelik” konulu konferansında, özetle şu ifadelere yer verdi:

“Tarihte pek çok insan gelip geçti ve bunların çoğu unutuldu. Sekiz asra yakın bir zaman geçmesine rağmen Nasreddin Hoca hala yaşıyor. Nasreddin Hoca; eleştirel düşüncenin, çözümleyici aklın, yaratıcı aklın sembolüdür. Eleştirel haklara biraz da bilgelik ekolünün kurucusu, bilgeler bilgesi Nasreddin Hoca sayesinde sahip olmuş durumdayız. 800 yıla yakın süredir aydınlanmanın nasıl gerçekleştiğini biz Nasreddin Hoca’dan öğreniyoruz. Kendimizde eleştirel düşünceyi, çözümleyici ve yaratıcı aklı geliştirmeye çalışacağız. Eğer bunu başarabilirsek Nasreddin Hoca’nın iyi torunları olacağız. Gerçekten önemli torunları olarak var olacağız.”

Kütahya İl Özel İdaresi Meclis Başkanı Musa Yılmaz, Ağır Ceza Reisi Mustafa Başarı, İl Sağlık Müdürü Dr. Eser Şenkul, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Gümüşay, D.Ü. Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları, D.Ü. Türk Dili Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ersen Ersoy, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Atilla Batur, Prof. Dr. Ayşe Nur Sır Dündar, Doçent Dr. Erdal Aday ve Doçent Dr. Münire Baysal, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Şakir Turan, Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel, akademisyenler ve üniversite öğrencilerinin izlediği konferansın sonunda Prof. Dr. Nebi Özdemir’e, Başkan Salih Akkaya ve Dumlupınar Üniversitesi akademisyenleri tarafından plaket ve çeşitli hediyeler takdim edildi.