Burçak Aytaç’ın yazılı basın açıklaması şöyle;

“Milletlerin ve Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin önemli bir ölçütü de kadına verilen değer ve gösterilen saygıdır. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın haklarını korumak ve toplumsal bilinci gelişmiş amacıyla 8 Mart Dünya kadınlar günü olarak kutlanmaktadır.

Hayatın her alanında saygıyı, fedakarlığı ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız huzurlu ve sağlıklı bir toplumun mimarlarıdırlar. Onların hak ettikleri konuma gelmeleri, geleceğe güvenle bakmaları, sonsuz bir sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerin mutluluğunun ve başarılarının ilk şartıdır. Kadınlar güvenli ve mutlu olduğu takdirde aynı oranda mutlu ve özgüvenli çocuklar yetiştireceği için barış içindeki toplumların temelini atarlar. Eşit haklara sahip kadınlar, haklarının farkında olan kadınlar, şiddetten uzak kadınlar; barış dolu toplumlara, ülkeye ve Dünyaya hizmet ederler.

Kendimde bir kadın ve bir anne olarak bu duygu ve düşüncelerle yaşamımızın her anında ailesini ve evlatlarını onurlandıran, evlatlarından, ailesinden desteklerini asla esirgemeyen, bizleri yetiştirip büyüten, eğiten, yüreklerindeki sevgi ve şevkati karşılıksız sunan başta ayakları öpülesi kahraman Şehit annelerimiz, kıymetli eşleri, kız çocukları ve elleri öpülesi tüm kıymetli kadınlarımızın Dünya kadınlar gününü kutluyorum. Hepinize saygı ve muhabbetlerimi sunarım.” dedi.