Selçuk Üniversitesi Teknoloji Fakültesi’nde Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi Alaaddin Erdinç Dal, Şeyma Sarıgil, Elif Sarıgil Kara ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Murat Köklü’nün danışmanlığında, günümüzde sosyal medya kullanımının artmasıyla sorun haline gelen siber zorbalığın önüne geçilmesi amacıyla bir proje geliştirildi. Yapay zeka modeliyle geliştirilen yazılımla sosyal medyada ve oyunlarda insanların birbirini küçük düşürücü, zedeleyici, aşağılayıcı tavırların engellenmesi ve tespitinin sağlanması amaçlanıyor. Proje çerçevesinde geliştirilen duvar uygulamasıyla da bir yazının ırkçılık, kızdırılma ya da cinsiyetçi zorbalık olup olmadığına dair analizler gerçekleştiriliyor.

Proje hakkında bilgi veren Alaaddin Erdinç Dal; “Bizim problemimiz siber zorbalıklardı. Bu alanda yaptığımız araştırmalar sonucunda çocukların yüzde 43’ünün en az 1 kere siber zorbalığa maruz kaldığını, gençlerin yüzde 68’nin siber zorbalığı kabul ettiğini ve çocukların 2 ila 9 kat arasında intihara daha fazla meylettiğini gözlemlemiş bulunduk. Bu alandan yola çıkarak geliştirdiğimiz projeyle birlikte bir metnin, yazının, tanımın siber zorbalık olup olmadığını tespit edebilecek bir arayüz geliştirdik. Bununla birlikte özellikle oyunlarda, sosyal medya platformlarında yazılan yazıların siber zorbalık olup olmadığına kanaat getirebilecek bir yapay zeka modelini gerçekleştirdik.” dedi.

Dr. Öğretim Üyesi Murat Köklü de açıklamasında; “Sosyal medyanın yoğun kullanılmasıyla beraber özellikle ortaokul ve lise dönemlerindeki çocukların maruz kaldığı siber zorbalığa karşı bir tedbir oluşturmak amacıyla yazılıma ihtiyacımız vardı. Bunun için de anlık olarak tespit edebilecek ve bunun hangi tür zorbalık olduğunu belirleyebilecek bir yazılım geliştirildi. Bu yazılımı artık günümüzde kullanılan birçok oyunda, sosyal medya platformlarında veya eğitim portallarında aktif olarak kullanabileceğimizi düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi.