Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamada; Bakan Vahit Kirişci’nin tanıtımını yaptığı uygulamaya ilişkin detaylar kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre; Bakanlığın kendi imkanlarıyla tasarladığı uygulamada Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim, Desteklemelerim, E-Devlet Hizmetleri, Destek Takvimi, Eğitim-Yayın ve Faydalı Bilgiler menüleri yer alıyor.

Uygulama sayesinde üreticiler, daha önce hayvanlara ilişkin doğum, ölüm, düşen küpe bildirimleri ve ÇKS belgesi alma gibi Bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine giderek yapabildikleri iş ve işlemlerini akıllı cep telefonu uygulaması sayesinde gerçekleştirebiliyor. Hem zamandan hem de maddi imkânlardan tasarrufu sağlayan mobil uygulamaya, ülke genelindeki çiftçiler yoğun ilgi gösteriyor. Uygulama, App Store, Google Play ve AppGalery mobil mağazalarından indirilebiliyor.

Güncelleme Geliyor

Tarımda dijitalleşme kapsamında hayata geçirilen “TarımCebimde” mobil uygulamasında sürekli iyileştirme ve geliştirmeler yapılıyor. Bu kapsamda 31 Ocak 2023 itibariyle daha da iyileştirilen uygulamanın güncel versiyonu yayına alındı. Ayrıca uygulamaya balıkçılık ve su ürünleri, evcil hayvanlar ile kent tarımı gibi kapsamlı özellikleri içeren güncellemenin bu ay içerisinde; doğa, orman, su gibi özelliklerin de Haziran ayında eklenmesi planlanıyor. Bu sayede mobil uygulamanın sadece çiftçilerin değil tüm vatandaşların kullanımı için cazip hale getirilmesi hedefleniyor.

Uygulamayı bir devrim olarak nitelendiren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci; “İlk günden bugüne uygulamanın hayata geçirilmesinde dökülen akıl ve alın teri, tamamıyla Bakanlığımız personeline aittir. Uygulama için herhangi bir özel bütçe oluşturulmamıştır.” şeklinde konuşurken uygulamanın sürekli iyileştirileceğini vurguladı ve bu çerçevede kullanıcıların geri dönüşlerinin önemli olduğunu kaydetti.