Program; Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve tüm şehitlerimiz için Saygı Duruşunda bulunulması ve işaret dili grubu eşliğinde İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Hüseyin Akbaba yaptı.

Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Cengiz Ergen’in kendi yazdığı ‘Akife Sesleniş’ adlı şiirin okunmasının ardından Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve kişiliği ile ilgili video izlenildi. Okul öğrencileri ile Türk Dili ve Edebiyatı, Müzik, Görsel Sanatlar ve Bilişim Dersi öğretmenleri tarafından hazırlanan İstiklal Marşı oratoryo gösterisi yapıldı. Anma programında, 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü çerçevesinde yapılan İstiklal Marşı’nı ezbere okuma, şiir yazma ve resim yapma yarışmalarında dereceye giren öğrenciler de ödüllerini aldılar.

Ortaokullar Arası Resim Yapma Yarışması’nda birinci olan Atatürk Ortaokulu öğrencisi Ceyda Samancı, ikinci olan Karahüyük Ali Akkanat Ortaokulu öğrencisi Ayşenur Yılmaz ve üçüncü olan 24 Ağustos Ortaokulu öğrencisi Belkız Ufacık, Liseler Arası Şiir Yazma Yarışması birincisi Şehit İsmail Cem Yakınlar Anadolu Lisesi öğrencisi Safiye Yılmaz, ikincisi Şehit İsmail Cem Yakınlar Anadolu Lisesi öğrencisi Nazife Karadağ ve üçüncüsü Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi İsmail Hakkı Çalışkan ile İlkokullar Arası İstiklal Marşı’nı Ezbere Güzel Okuma Yarışması’nda birinciliği elde eden Doğrugöz Şehit Turgut Makascı İlkokulu öğrencisi Berra Böyüksarı, ikinci olan Atakent İlkokulu Zeynep Sarı ve üçüncülüğü paylaşan Haydar Tuna İlkokulu öğrencisi Kader Caran ve Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi İkra Emine Doluküp’ün ödülleri, protokol tarafından takdim edildi.

Programda Büyük Devlet Adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bu Marş, bizim inkılabımızın ruhunu anlatır.. İstiklal Marşı’nda davamızı anlatması bakımından büyük manası olan mısralar vardır. En Beğendiğim yeri şu mısralardır: ‘Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet, hakkıdır Hakk’a tapan milletimin İstiklal.’ Benim bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar işte bunlardır..” sözü salonda büyük alkış aldı.

Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Cumhuriyet Başsavcı Abdulhamit Durgut, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Fazlı Muhammed Cavlı, İlçe Emniyet Müdür Vekili Komiser Alper Akkoyun, İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, Müftü Ahmet Müjdeci, bazı siyasi parti temsilcileri, AK Parti Belediye Başkan Adayı Yusuf Kahraman, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, bazı okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen program, toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.