Türkiye’nin birçok ilinden ve yurt dışından genç, yaşlı çok sayıda vatandaş, yürüyüşe katılmak üzere sabahın erken saatlerinde Sarıkamış ilçesinin Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk Zirvesi’nde bir araya geldi. Ellerinde Türk bayrakları bulunan binlerce kişi, şehitler için dua ettikten sonra soğuk havada Ay-Yıldızlı Tören Alanı’na doğru yürüyüşe geçti. Tören alanında Kur’an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu. Şehitler için saygı atışı yapılan tören alanında, bir subay tarafından Sarıkamış Harekatı’nın tarihi anlatıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ile birlikte yürüyüşe katılan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, yürüyüş sonrası düzenlenen anma programında yaptığı konuşmada, özetle şu ifadelere yer verdi:

“Başta Sarıkamış şehitlerimiz olmak üzere; vatanı için, milleti için, istiklali için gözünü kırpmadan canını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Bundan 108 yıl önce de kahraman Mehmedimiz bu ruhla, bu duayla, bu inanç ve adanmışlıkla yola revan oldu. Bugün, başımız dik ve hür bir şekilde ülkemizin 100. yılını kutlayabiliyor oluşumuzu, işte o feda edilen canlara, toprağa dökülen şehit ve gazilerimizin mübarek kanlarına borçluyuz. Bir kez daha aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere istiklal uğrunda mücadele etmiş bütün ecdadımızı bir kere daha hayırla, minnetle yad ediyorum.”

Etkinliğin sonunda SOLOTÜRK ve Çelik Kanatlar’ın tören alanı üzerinde yaptığı gösteri, yürüyüşe katılanlar ve vatandaşlar tarafından ilgi ve coşkuyla izlendi.