Akşehir Belediyesi, şehirdeki sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmek ve kalıcı bir yuva bulmalarını sağlamak amacıyla "Bir Can Bir Yuva" isimli projeyi hayata geçirdi. Günlük olarak yapılan anonslarla da halka duyurulan proje kapsamında sokak hayvanlarına yönelik bakım hizmetleri artırılırken, Akşehirliler sahiplenme süreci için teşvik ediliyor.

Akşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje ile sahipsiz sokak hayvanlarının popülasyonun kontrol altına alınması ve sokak hayvanlarının sebep olabilecekleri zararların önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Proje hakkında konuşan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Ahmet Nuri Köksal, “Belediyemiz tarafından başlatılan proje ile sadece sokak hayvanlarının yaşam koşullarını iyileştirmeyi değil, aynı zamanda şehirdeki sosyal sorumluluk bilincini artırmayı hedefliyoruz. Hayvan sahiplenmek isteyen hemşehrilerimiz, belediyemiz bünyesindeki Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nden detaylı bilgi alabilecekler. Bu projeyle, sokak hayvanlarının refahını artırmayı ve toplumun her kesimini sokak hayvanlarının korunmasına katkıda bulunmaya davet ediyoruz. Hep birlikte bu işi başaracağız.” ifadelerini kullandı. 

AMAÇ YAŞANAN SALDIRILARI EN AZA İNDİRMEK!

Proje hakkında bilgi veren belediye yetkilileri, sahipsiz hayvanların kontrol altına alınması ve sokaklarda yaşanan saldırıların en aza indirilmesi için önemli adımlar atılacağının altını çizdi. Yürütülen sahiplendirme projesi ile sahipsiz sokak canları sıcak bir yuvaya kavuşurken, kamusal alanlarda yaşanan saldırılar da en aza indirilmiş, Akşehirlinin sosyal yaşamı iyileştirilmiş olacağı ifade edildi.

Hayata geçirilen proje ile köpek sahiplenen hayvan severler aylık olarak Akşehir Belediyesi tarafından desteklenecek. Sahiplendirilen hayvanların yaşam koşulları periyodik olarak Akşehir Belediyesi, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri tarafından kontrol edilecek.

SAHİPLENDİRME SÜRECİNDE ARANAN ŞARTLAR

Akşehir Belediyesi’ne bağlı Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından oluşturulan sahiplendirme formu ile vatandaşlar rehabilitasyon merkezinde işlemleri kolay bir şekilde tamamlayabilecek. İşlemlerin ardından İlçe Tarım Müdürlüğünden alınan onay ile sürecin sonuna gelinmiş olacak.

Hayvan sahiplenmek isteyen vatandaşlarda 18 yaşını tamamlamış olma şartı aranırken sahiplendirilen hayvanların sayısı üçü geçmeyecek şekilde her hayvan için 400 TL maddi destek sağlanacak.

Editör: Pervasız Web