Bulantı, kusma ve görme kaybı nedeniyle ilk olarak Devlet Hastanesi Acil Servisine giderek muayene olan 44 yaşındaki İbrahim B. çeşitli ağrı kesici ve bulantı önleyici ilaçlar ile tedavisi tamamlandı. Hasta, bu süreçte şikayetlerinde bir gerileme olmadığını fark etti. Görme kaybı ve mide bulantısı ilerlemeye devam eden İbrahim B. artan şikayetleri nedeniyle Afyonkarahisar PARKHAYAT Hastanesi Acil Poliklinik Doktoru Dr. Ahmet Sinan Tıraş‘a muayeneye geldi.

Dr. Ahmet Sinan Tıraş bu hastalığın basit bir bulantı ve kusma olmadığını ve görme kaybıyla birlikte ciddi bir nörolojik durum olduğunu düşünerek, Nöroloji doktoru Uzm. Dr. Ceren Kuşakçı’yı bilgilendirdi. Uzm. Dr. Ceren Kuşakçı Tomografi ve MR çekilmesini istedi. Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Mehmet Gazi Boyacı ile birlikte MR ve Tomografi sonuçlarını inceleyen hekimler, Hipofiz bezinin altında dev hipofiz adenomu ile karşılaştı. 4 cm üzerindeki bu kitle; görme sinirlerine baskı yaptığı için görme kaybı oluşan hastaya Göz Hastalıkları ve Sağlığı Doktoru Op. Dr. Mustafa Muhterem Ekim tarafından yapılan tetkikte % 90 görme kaybı olduğu tespit edildi.

Görme sinirlerine baskı giderek arttığı için Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Mehmet Gazi Boyacı tarafından acil ameliyat olması gerektiğine karar verildi. Ancak ameliyat için 2 farklı yol olduğunu dile getiren Doç. Dr. Mehmet Gazi Boyacı; kafatasının kesilerek iyileşme süreci uzun olan yöntem yerine, burundan girilerek kitleyi çıkarmanın daha mantıklı ve iyileşme sürecini kısaltan bir ameliyat tekniği olduğunu göüşüldü. Kulak-Burun-Boğaz Doktoru Op. Dr. Ersen Koç ile birlikte Transsfenoidal Sinüs Cerrahi (burundan girilerek Sfenoid Sinüs yoluyla yapılan ameliyat) ameliyatı olmasına karar verildi. Ameliyat sonucunda hipofiz bezindeki kitlenin tamamına yakını burnundan çıkarılarak hastanın görme sinirlerindeki baskı ortadan kaldırıldı. PARKHAYAT Hastanesi Doktorları ve ekiplerinin titizlikle yürüttüğü operasyon sonucunda hasta sağlığına kavuştu ve ameliyattan hemen sonra görme oranı %10’dan  % 90’a yükseldi.