Akşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Serhat Arslan, Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panel öncesinde yaptığı konuşmada, şu ifadelere yer verdi:  

“Milleti ve doğru saydığı değerleri uğruna savaş vererek hayatını adayan, başta merhum Tarık Buğra olmak üzere bütün ecdadımızı rahmetle yad ediyorum. Akşehir’in her sokağında ve caddesinde, her adımında Süleyman Tarık Buğra’nın anısını ve ruhunu görmek mümkündür. Bizler de bu ruhun gelecek nesillere aktarılması için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. 9 yıldır sürdürdüğümüz hizmet yolculuğumuzda merhum Tarık Buğra’nın hayatını ve gayesini hem şimdiki nesle unutturmamak hem de gelecek nesle aktarmak için çeşitli faaliyetlerde bulunuyoruz. Özellikle geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin yolunu aydınlatmak için Tarık Buğra’nın öğütlerini ve düşünce tarzını kılavuz edindik. “Ben Akşehirli olarak kaldım, Akşehir kültürü ile büyüdüm, bu nedenle hak ettiği kadar Akşehirliyim.” diyerek Belde-i Beyza’yı onurlandıran, gururlandıran Tarık Buğra’ya vefa borcumuzu yerine getirmek bizlerin görevidir.”

Akşehir Belediyesi tarafından gençlerin hizmetine sunulan Dönemeç Kitap Kafe’nin adını, Tarık Buğra’nın “Dönemeçte” adlı eserinden aldığını vurgulayan Arslan; “Akşehir’imizde Sosyal Bilimler Lisemize ve bir ilkokulumuza adını vererek Tarık Buğra’yı ve hayat felsefesini yeni nesle aktarmaya gayret gösteriyoruz.” dedi.

Konuşmanın ardından başlayan panelin başkanlığını, Akşehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencisi Kadime Berra Öncel yaparken panelistler; Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi 9. sınıf öğrencisi Ülkü Ceren Cebeci “Tarık Buğra eserlerinde düşünmek ve açlık temaları”, Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi 10. sınıf öğrencisi Samet Can Koyuncu “Tarık Buğra eserlerindeki zihniyete genel bakış”, Şehit Zeynep Sağır Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencisi Rümeysa Yıldız “Tarık Buğra ve gençlik”, Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi 10. sınıf öğrencisi Ümmü Gül Tuncel de “Tarık Buğra eserlerinde hak batı mücadelesi” konulu sunumlarını yaptılar.

Sunumların ardından Anadolu Mektebi Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Konya İl Sorumlusu Atilla Yaramış tarafından panelle ilgili değerlendirme konuşması gerçekleştirildi. Akşehir Belediye Başkanı Vekili Mehmet Serhat Arslan tarafından da panelist öğrencilere hediye takdim edildi.