Proje olabildiğince hızlı adımlarla yürütülürken; kazılmış, yeni borular döşenmiş ve kapatılmış olan caddelerde, araç trafiğinin de etkisiyle esnafı ve yayaları ciddi anlamda mağdur eden toz bulutuna düzenli bir şekilde sulama yoluyla engel olunmaması, vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla karşılanıyor.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; önce Akşehir Belediyesi'nin ve sonrasında, Büyükşehir Yasası'nın çıkmasıyla Konya Büyükşehir Belediyesi'nin kullanıma sunulan Avrupa Birliği Hibe Projesi çerçevesinde hayata geçirilen içme suyu sisteminin yenilenmesine yönelik çalışmalara ilişkin olarak yaptığı açıklamalarda; “Bu proje yaklaşık 100 milyon TL bedelli bir proje. İhalesi KOSKİ tarafından yapıldı. Bu sayede yüzde 40 civarında olan su kaybımızın önüne geçilmiş olacak. Sık sık basınca dayanamayıp patlayan su borular da yenileneceği için su kesintileri de olmayacak. Uzun zamandır alt yapı çalışmalarının yoğunluğundan dolayı şehrimizin ana merkezlerinde sıcak asfalt çalışması yapamamıştık. Bu alt yapı çalışmalarının son bölümü olan içme suyu şebekesinin yenilenme çalışmalarını bekliyorduk. Bu çalışmalara da başladık. Zaman zaman hemşehrilerimizin; “Bu çalışmaları, yazı ve bayramı geçirsek de yapsak, yurt dışından tatile gelen hemşehrilerimize zahmet vermesek” şeklinde önerileri oluyor. Bu öneriler güzel ama eğer bunları beklersek asfalt çalışmaları yetişmeyecek. Son 7-8 yıldır doğalgaz, kanalizasyon, elektrik hatlarının yer altına alınması, Telekom çalışmaları, fiber optik internet hattı çalışmaları gibi sebeplerle bayağı bir rahatsızlık verdiğimizin farkındayız. Ama rahmet, zahmet olmadan olmuyor. Hemşehrilerimize, birazcık sabır diyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

Özellikle İnönü Caddesi gibi araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu, esnafın iş yapmaya çalıştığı güzergahlar için Akşehirliler, “rahmet için zahmete katlanmış olduklarını” ancak Belediyenin, basit çözümlerle hayatı kolaylaştırmak varken kendilerini toza mahkum ettiğini söylüyorlar. Bir kısım esnaf kendi imkanlarıyla sulama yapmaya çalışırken vatandaşlar da tepkilerini; “Bazen sabah saatlerinde gelen ve 5 dakika arayla 2 tur yapan belediye sulama aracı, bazen öğlenden önce görülmüyor. Bu toz dumanı solumaya devam ediyoruz. Bu çağda belediye sulama aracının yolunu gözlüyor olmamız Akşehir’e yakışmıyor.” şeklinde dile getiriyorlar.