Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bakanlığının resmi internet sitesinde yer verilen açıklamasında; ihtiyaç sahibi olan, doğal gaz altyapısı bulunan 616 ilçede ikamet eden ve ikamet adresinde doğal gaz aboneliği olan bütün vatandaşların destekten yararlanabildiğini ifade etti.

Önceki dönem içerisinde yer almayan kiracıların da kapsama alındığı destek için ısıl harita baz alınarak belirlenen tutar, yıllık 900 ila 2 bin 500 lira arasında değişiyor. Sağlık raporu bulunan kronik hastalara veya hayatlarını cihaza bağlı sürdüren vatandaşlara, yüzde 5 ek ödeme yapılıyor.

Destek programından yararlanmak için; Türk vatandaşı olmak, doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet ediyor olmak, ikamet adresinde ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı bir doğal gaz aboneliği bulunması, ödenecek faturanın resmi ikamet adresine ait mesken abone grubuna ait olması ve hakkında ilgili SYD Vakfınca hak sahipliği kararı verilmiş olması şartları aranıyor.

Destek programına başvurular, e-Devlet kapısı üzerinden yapılıyor. Vatandaşlar, başvuruları onaylandıktan sonra PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten faydalanabiliyorlar. Ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşların destek miktarı ise kartlarına yatırılıyor.