Tüm illerden seçilen ve mesleğinde fark yaratan resmi ve özel kurum öğretmenlerinin katılımıyla 22 Kasım’dan itibaren Ankara’da başlayan etkinlikler kapsamında; Ankara Kızılay Metro Çarşısı Sanat Galerisi’nde açılışı yapılacak olan sergide, “Öğretmen Olmak” temalı resim ve şiir yarışmasında dereceye giren eserler sergilenecek ve eser sahiplerine ödülleri verilecek.

Öğretmenler ve şehit öğretmen yakınları, şehrin tarihi ve kültürel alanlarını ziyaret edecekler. Şehit öğretmen yakınlarına, Başkent Öğretmenevi’nde akşam yemeği verilecek. CSO Konser Salonu’nda “Cumhuriyet'in 99. Yılında 1923 Çocuk Korosu” konserine katılacak olan öğretmenler, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret edecek, sonrasında da Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop tarafından kabul edilecekler.

Öğretmenler ayrıca; Keçiören’de oluşturulan “Öğretmen Hatıra Ormanı” ve içinde, görevi başında şehit edilen 190 öğretmenin hatırasını yaşatmak üzere yapılan Şehit Öğretmenler Abidesi’nin açılışına, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde verilecek olan öğle yemeği ikramına ve Bakan Özer’in, öğretmen ve şehit yakınlarının onuruna vereceği akşam yemeğine katılacaklar. Yemekte öğretmenlere hediyeler takdim edilecek.

Ankara’daki programın ardından, 24 ve 25 Kasım tarihlerinde tarihi, kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenleneceği özel programla İstanbul’da ağırlanacak olan öğretmenler; Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Camii, Sultanahmet Dikilitaş Meydanı, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Küçüksu Kasrı, Çamlıca İslam Medeniyeti Müzesi gibi mekan ve alanları ziyaret edecekler. Sarıyer TİM Center’da da öğretmenler için bir konser verilecek.

Bazı okullarımızda öğretmen açığı varken yıllardır atanmayı bekleyen, bir yandan özel derslere yöneldikleri için eleştirilen diğer yandan Öğretmenlik Kariyer Basamakları Sınavından incindiklerini belirten, çocuklarımızı yetiştirmeleri için kendilerine emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz; Pervasız Gazetesi olarak 24 Kasım Öğretmenler Günü’nüzü kutluyor, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden ve şehit olan tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.