Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, şehrin zengin tarihine verilen önemi vurgulayarak, “Şehrimizin tarihi mirası bizim için büyük bir değer. Bu değeri korumak ve gelecek nesillere aktarmak için titizlikle çalışıyoruz. Güncel bedelle 8.5 milyon lirayı bulan restorasyon çalışmalarının ardından Nasreddin Hoca Bellek Müzesi’ni ilçemize kazandırarak, Hoca’mızın mirasını yaşatma yolunda çok önemli bir adım attık.” dedi.

Akşehir Belediyesi tarafından aslına uygun bir şekilde restore edilen tarihi Osmanlı Bankası binası, artık Nasreddin Hoca Bellek Müzesi olarak hizmet verecek.

“Nasreddin Hoca’nın Mirasını Koruma Altına Alıyoruz”

Yüzlerce yıllık köklü bir geçmişe sahip Akşehir’in onlarca farklı tarihi mirasa ev sahipliği yaptığını ve bu değerlere sahip çıkmanın önemli bir vazife olduğunu ifade eden Başkan Akkaya, "İlçemizin tarihini ve kültürünü gelecek kuşaklara aktarırken, Nasreddin Hoca Bellek Merkezi gibi projelerle bu mirası sonsuza kadar koruma altına alıyoruz. Bu muhteşem mekân, her katında Nasreddin Hoca'nın yaşamına adanmış bir hazine barındırıyor. Geçmişin izleri, modern teknolojiyle buluşuyor ve bu sayede geleceğe ışık tutuyor" dedi.

Üç kattan oluşan Nasreddin Hoca Bellek Merkezi'nin bodrum katında Osmanlı Bankası Akşehir Şubesi’nin temsili odası, duvarları illüstrasyon yöntemi ile bezenmiş Akşehir odası ve koridorunda 3 boyutlu dünya haritası bulunduğunu belirten Başkan Akkaya; “Zemin katta ise dijital olarak Nasreddin Hoca'nın hayatı, şenlikleri, anma günleri ve fıkralarıyla dolu bir zenginlik sunuluyor.” dedi.

Nasreddin Hoca Dijital Kütüphanesi Hizmete Yakında Açılacak

Müzenin birinci katını ise kütüphane ve dijital alan olarak tasarladıklarını dile getiren Başkan Akkaya; “Nasreddin Hoca’ya ait uluslararası düzeyde yazılmış esereler bu bölümde bulunan kitaplıklarda yer alıyor. Ayrıca kitaplar ve belgeler taranıp dijital ortama aktarılıyor. İstenildiği takdirde bu alanda bulunan bilgisayarlardan bu belgelere ve kitaplara dijital olarak ulaşılıp araştırmalar yapılabiliyor. Bu mirası ayrıca yakın zamanda nasreddinhoca.org.tr adresinden de keşfetmek mümkün olacak. Bu güzel müzemizde geçmişin izleri, bugünün teknolojisiyle birleşerek adeta geleceğe ışık tutuyor." dedi.

Göreve geldikleri günden bugüne çok sayıda restorasyon çalışması yaptıklarını vurgulayan Başkan Akkaya; “Şehrimizin tarihi mirası bizim için büyük bir değer. Bu değeri korumak ve gelecek nesillere aktarmak için titizlikle çalışıyoruz. Güncel bedelle 8.5 milyon lirayı bulan restorasyon çalışmalarının ardından Nasreddin Hoca Bellek Müzesi’ni ilçemize kazandırarak, Hoca’mızın mirasını yaşatma yolunda çok önemli bir adım attık.” dedi.

Başkan Akkaya, tüm ziyaretçileri bu eşsiz deneyimi yaşamaya ve Nasreddin Hoca’nın izinde geçmişin bilgeliğine yolculuk etmeye davet etti.

      

Editör: Haber Merkezi