Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk; gazetecilere adeta yol gösterdiği, meslek etiğini özetlediği ve basın özgürlüğünün önemini vurguladığı 1923 ve 1929 tarihli ifadelerinde şöyle diyor:

“Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır. Gazeteciler, kanunun ve umumun menfaatlerinin aksine muamelelere şahit ve vakıf oldukları takdirde gerekli yayında bulunmalıdır. Matbuat hiçbir sebeple tahakküm ve nüfuza tabi tutulamaz.”

Diğer taraftan ülkemizde “Çalışan Gazeteciler” halkın haber alma özgürlüğü adına gayret gösterirken yaptıkları haberler nedeniyle birtakım baskılara hedef olabiliyor, düşüncelerinden dolayı özgürlükleri kısıtlanabiliyor ve başta yerel basın olmak üzere birçok gazete, ekonomik zorluklarla boğuşmaya devam ediyor.

Bizler, Ata’mızın belirttiği gibi “Milletin müşterek sesi” Türk basınının önemli bir parçası olan Pervasız Gazetesi’nin çalışanları olarak; kurucumuz rahmetli Gazeteci Yazar Ahmet Şener’in mesleki değerleri ve gazetecilik anlayışı doğrultusunda, “kanunun ve umumun menfaatlerinin aksine muameleleri” siz değerli okuyucularımıza aktarmaya devam edeceğiz.

Ebediyete intikal etmiş üstat ve meslektaşlarımızı saygı ve rahmetle anıyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’müzü kutluyoruz.

Editör: Haber Merkezi