Temsilciliği geçtiğimiz yıl üstlenerek dernek binasının açılışını yaptıklarını hatırlatan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Sultandağı Temsilciliği Başkanı Gazi Kemal Durmuş, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Dernek binamızda gazilerimiz ve şehitlerimizin resimlerini çerçeveleterek başladığımız çalışmalarımızı, yazımı devam eden bu eserle sürdürecek ve kahramanlarımızı ebediyen yaşatacağız. Tarih üzerine yaptığı çalışmaları kitaplaştırarak bölge insanını aydınlatan Araştırmacı-Yazar Dursun Solmaz ile anlaştık. Anlaşmamızın ardından Sultandağı Kaymakamımız Murat Demirbilek, Belediye Başkanımız Mehmet Aldırmaz, Dereçine Belediye Başkanımız Ömer Yıldız ve Yeşilçiftlik Belediye Başkanımız Mehmet Ali Sakal eserimize sponsor oldular. Bu kapsamda Sultandağı Kaymakamlığı derneğimizin çeşitli ihtiyaçlarını giderirken Dereçine Belediyesi kitabın basım ücretlerini, Yeşilçiftlik Belediyesi çeşitli maddi ihtiyaçlarımızı, Sultandağı Belediyesi de 18 Mart’ta Sultandağı ilçesinde düzenleyeceğimiz gala ve anma gecesinin organizasyonunu karşılayacak. Eserin yazımında büyük katkı sunan ve her gün gazilerimiz ve şehit ailelerimiz ile röportajlar yaparak kitabı oluşturan yazarımız Dursun Solmaz’a da ayrıca teşekkür ederim. Kitabın yayımlanmasının ardından oluşturacağımız orman alanında şehitlerimizin ve gazilerimizin adlarını bir kez daha ölümsüzleştireceğiz. Bu şekilde çevre il ve ilçelere örnek olmaya devam edeceğiz.”

Araştırmacı-Yazar Dursun Solmaz da yapılan çalışmaya ilişkin değerlendirmesinde; “Uzun yıllardır çalıştığım gazetelerde ve yazılarımın yayınlandığı pek çok alanda gerek Milli Mücadele’de gerekse terör olaylarında şehit ve gazi olan kahramanların anılarını yazdım. Yine süreç içerisinde Kıbrıs ve Kore gazileri ile röportajlar yaparak çeşitli mecmularda yayınladım. Aziz şehitlerimiz ve kanlarını kahramanca bu vatan için akıtan evlatlar için ne yapsak az.” ifadelerine yer verdi.

“Uzun yıllardır düşündüğüm ve hayalini kurduğum şehitlerin ve gazilerin hayat hikayelerini ve onların çilelerini okuyucuya bir eserle aktarmak düşüncesini hayata geçirmek ve yazmak, Cumhuriyetimizin 100. yılında nasip oldu.” diyen Dursun Solmaz, sürece ilişkin detayları da şu şekilde paylaştı:

“İlk olarak Sultandağı ve yöresi nüfusuna kayıtlı şehitlerin aileleri ile röportajlar yaparak eseri oluşturmaya başladım. Olaylar zincirinde yaşadıklarımı ve şehit ateşiyle yanan evlerde dinlediğim acıları unutturmamak adına yazılı bir eser bırakıyorum. Zor imkanlar içeresinde yazdığım bu eseri ve sonrasında yazmayı planladığım Akşehir yöresi şehit ve gazilerin anılarını, vatansever Türk halkına bırakıyorum. Bizim için canlarını ve kanlarını feda eden kahramanlarımızı ölümsüzleştirme yolunda desteklerini esirgemeyen kuruluşlara teşekkür ederim.”

Eserin, daha önce Mehmet Koç ile beraber yazdıkları “Dünden Bugüne Yahsiyan”, “Tarihi ve Kültürüyle Dereçine” ve “Garp Cephesi Karargahı Akşehir’de Yaşanılanlar” adlı eserler gibi alanında bir ilk olacağını, şehitlerimiz ve gazilerimizin künyeleri dışında yaşadıklarıyla ve anılarıyla ilk kez bu eserde bir arada yer alacağını belirten Solmaz, kitabın 18 Mart 2023 Şehitleri Anma Günü’nde düzenlenecek etkinliklerle okuyucusu ile buluşacağını söyledi.