Bakanlığın resmi internet sitesinde paylaşılan bilgiye göre; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un başlattığı çalışmayla kültürümüzün görsel hafızası olarak geçtiğimiz yıl hizmete sunulan ve bugüne kadar 8 milyon etkileşime ulaşan siteye, yıl sonuna kadar 200 film daha eklenecek. 

Atatürk’ün daha önce yayınlanmamış yüksek kalitedeki görüntülerinden, Osmanlı’nın son dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına, Anıtkabir’in yapımından Kore Savaşı görüntülerine kadar pek çok önemli tarihi filmin yer aldığı site ve mobil uygulamada 911 belge film yer alıyor. Atatürk dönemini kapsayan 1918-1938 yılları arasındaki 128 dijital filmin bulunduğu arşivde, 1938-1950 yılları arasından 195 belge niteliğinde görüntü yer alıyor. 

Sitede akademisyenler, araştırmacılar ve vatandaşların da kaynak göstererek filmlere katkı sağlayabilecekleri dinamik bir yapı da oluşturuldu. Kullanıcı adı ile giriş yapanların “Bize Ulaşın” sekmesi altında yer alan formu doldurarak öneri ve film taleplerine ulaşabilmesi sağlanıyor.

Genelkurmay Başkanlığı Merkez Ordu Sinema Dairesi’nden Malul Gaziler Cemiyeti’ne, Matbuat Umum Müdürlüğü’nden Hilal-i Ahmer’e kadar bir çok kurumun kayda aldığı nitrat, asetat ve polyester tabanlı eşsiz filmlerin Bakanlık tarafından bir araya getirildiği sitede filmlere ilişkin bilgi ve açıklamalar ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Sinema Genel Müdürlüğü’nce oluşturuldu.