ADD Başkanı Eray Zengin; Batı Cephesi Karargahı’nın Akşehir’e taşınmasıyla artan ziyaretleri üzerine, kaldığı binanın Akşehirliler tarafından satın alınarak Atatürk’e hediye edildiğini hatırlattığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kentimizde eskiden Verem Savaş Dispanseri olan, bir süredir de Aile Sağlık Merkezi olarak hizmet veren ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Akşehir’e geldiğinde konakladığı yer olan binanın aslına uygun olarak yeniden yapılacağı kamuoyunca bilinmektedir. Tarihi maç, bu binanın hemen arkasında bulunan alanda oynanmıştır. Ayrıca Batı Cephesi Karargahı Komutanı İsmet İnönü ve Fahrettin Altay Paşa ile görüşmelerini burada gerçekleştiren Gazi Mustafa Kemal Paşa, Fransız heyeti ve diğer yabancı misafirleri de yine bu binada kabul etmiştir. Bir tarihi yeniden canlandırmak takdire şayandır. Bu yapının yeniden inşasında emeği geçecek olan herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği Akşehir Şubesi olarak binanın, restorasyonu tamamlandığında “ATATÜRK EVİ MÜZESİ” kurulması için girişimlerde bulunulmasını talep ediyoruz. Aile Sağlığı Merkezi için elbette başka bir yer bulunabilir oysa Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın planlarının yapıldığı Akşehir’imizin şerefli tarihinin sembolü olacak bir eserin daha kazandırılmasının, kentimizin tanıtımına da katkı sağlayacağı kuşkusuzdur. Diğer taraftan binanın müze olmasıyla Akşehir, 3 değil 4 müzeye sahip tek ilçe olacaktır.

Müze yapımı konusunda, Atatürkçü Düşünce Derneği Akşehir Şubesi olarak maddi manevi her türlü katkıyı sunacağımızı beyan ediyoruz. Konuya halkımız kadar Belediyemizin de gereken hassasiyeti göstereceğine inanıyoruz.”