Akşehir Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtı’na sunulmasının ardından, saat 09:05’de Belediye sireni ile birlikte, yakılan meşaleler eşliğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla bayrağımızın göndere çekilmesi ve yarıya indirilmesi sonrasında izciler tarafından meşale nöbeti tutulmaya başlandı. Cumhuriyet Halk Partisi Akşehir İlçe Başkanlığı, İYİ Parti Akşehir İlçe Başkanlığı, Zafer Partisi Akşehir İlçe Başkanlığı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Atatürkçü Düşünce Derneği ve Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Akşehir Şubeleri tarafından da Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Törene; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutan Vekili Yarbay İbrahim Polat, Belediye Başkanı Salih Akkaya, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mualla Nigar Yamaç Ortaokulu tarafından hazırlanan anma töreni, Akşehir Kültür Merkezi’nde Atatürk resimleri ve fotoğraflarından oluşan sergi açılışı ile başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Okul Müdürü Yunus Geçit şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu ulu Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. Yılındayız. 10 kasımların Atatürk'ün 57 yılıdır hayatının mücadelesinin milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerinin doğru anlamak bakımından önemi büyüktür. Mustafa Kemal'in bize ve ülkemize kazandırdıkları mutluluğu ile yaşıyoruz. Ulu Önder Atatürk'ün ölümünün 85. Yıldönümünde ve her 10 Kasım'da olduğu gibi bu yılda sevgi ve saygı ile anıyoruz. Mustafa Kemal Atatürk Türk Devleti’nin ulaşması gerektiği aşamayı 20. Yüzyılın başlarında şaşmaz bir sezgiyle görerek yaşamda en gerçekçi gösterinin bilim ve teknoloji olduğunu tespit etmiştir. Yalnız 10 Kasım'da değil Atatürk'ün mücadele azmi bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedefler tekrar tekrar konuşulmalıdır. Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerinin hatırlanması bu tür çabaların çok iyi bilinmesi Büyük Atatürk'ün ebedi kabrinde huzur içinde yatması içinde önemlidir. Konuşmamı Atatürk'ün şu sözleri ile son vermek istiyorum. ‘Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.’ Bu düşüncelerimle Ulu Önder Atatürk'ü ebediyete intikalinin 85. Yıldönümünde bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz.”

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası kapsamında yapılan resim yapma, şiir yazma ve kompozisyon yazma yarışmalarının ödül töreni gerçekleştirildi. Yarışmalarda dereceye giren ve ödülleri protokol tarafından takdim edilen öğrencilerimizin isimleri şöyle:

İlkokul Resim Yapma Yarışması: Yıldırım Beyazit İlkokulu öğrencisi Asya Ayaz, Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Zeynep Kocabıyık, Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Nehir Özcan.

Ortaokul Şiir Yazma Yarışması: 24 Ağustos Ortaokulu öğrencisi Bekir Yanık, Şehit Zeynep Sağır İMHO öğrencisi Elif Eslem Duman, Atatürk Ortaokulu öğrencisi Elif Sarıtaş.

Lise Kompozisyon Yazma Yarışması: Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Hamiyet Turan, Şehit İsmail Cem Yakınlar MT öğrencisi Nazife Karadağ, Akşehir Lisesi öğrencisi Melek Jiyan Abi.

Atatürk’ün yaşamına dair video gösterimi sonrasında sunulan Atatürk Oratoryosu’na, Folklör Öğretmeni Mehmet Şahin zeybek oynayarak eşlik etti. Atatürk’ün özlü sözleri okul öğrencileri tarafından okundu. Ata’ya Mektup eserinin okunmasıyla okul öğrencileri Atatürk temalı şiirler okudu. Okul öğretmen korosu Atatürk’ün sevdiği türküleri seslendirmesinin ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle tören sona erdi.