Törende yaptığı konuşmada, devlet korumasında yetişmiş gençlere 2018 yılından itibaren mühendis, öğretmen, hemşire, avukat gibi mezun oldukları alanlara göre atanma imkanı sağladıklarını hatırlatan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, verilen hizmetlere ilişkin olarak şu değerlendirmede bulundu:

“2021 yılında 18 çocuğumuz LGS’de yüzde 15’lik dilime girdi. Yine bu yıl, korumamız altındaki çocuklarımızdan 241’i, bir yükseköğretim programına yerleşme başarısını gösterdi. Gençlerin iş ve meslek hayatına doğru bir şekilde hazırlanabilmeleri için, 13-15 ve 16-18 yaş gruplarında İş ve Meslek Danışmanlığı Eğitimleri verildi. Yükseköğretimde yer alan veya kurum bakımından ayrılan gençlere ise “Yaşam Becerileri”, “Çalışma Hayatı ve Hukuk” gibi başlıklarda temel eğitimler düzenlendi.

İstihdam hakkına sahip gençlerimizin başvuru süresini 2 yıldan 5 yıla çıkardığımız gibi, atamalarda sınav uygulaması yerine kura yöntemini getirerek, onların hayata atılmalarını kolaylaştırdık. 2003'ten 2021 yılına kadar toplam 34 bin 560 gencimizi kamuya yerleştirmiş durumdayız.”

2018 yılında başlatılan bir uygulamayla; atamaları yapılan gençlerin SGK primlerinin tamamı, işe giriş tarihlerinden itibaren 5 yıl süreyle devlet tarafından karşılanıyor.