Hidayet Türkoğlu Spor Salonu’nda 25-26 Ocak 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen ve ilk gününde yeterli çoğunluk sağlanamaması nedeniyle ikinci güne ertelenen seçim programına; BİK Genel Müdürü Cavit Erkılınç ve Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ile Türkiye’nin dört bir yanından gazeteciler cemiyet ve dernek başkanları ile oy kullanacak gazetelerin temsilcileri katıldı. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılışında konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, adaylık sürecinin Türk basınına yakışır bir duyarlılık ve nezaketle geçtiğini belirterek; “Genel Kurulumuza hangi adayımız gelecek olursa olsun kazanan basınımız ve kurumumuz olacaktır. Dolayısıyla bu çok sesli demokrasi ortamına en çok hoşgörü ve sağduyu yakışacaktır. Tüm adaylarımıza başarılar ve kolaylıklar diliyorum.” dedi. Seçimde yarışan 6 adayın konuşmalarıyla devam eden programda söz alan Akdeniz Bölgesi adayı Mehmet Ali Dim yaptığı konuşmada, sorunları bildiklerini ve çözüm için göreve talip olduklarını söyleyerek destek istedi.

Divan heyeti oluşturulmasıyla Türkiye’nin 7 ayrı bölgesi için kurulan sandıklarda oy kullanılmasına geçildi. Vekalet usulüyle gerçekleşen ve 800’ü aşkın gazete temsilcisinin oy kullanma hakkına sahip olduğu seçimlerde oy kullanma kabinlerinin olmaması nedeniyle açık oy kullanmak zorunda kalınması eleştirilere neden oldu.  

2023-2025 yılları arasında BİK Genel Kurulu’nda Anadolu gazetelerini temsilen görev yapacak üyelerin belirlenmesine yönelik seçim sonucunda; seçime katılan tüm delegelerin oylarını alan Akdeniz Bölgesini temsilen Yeni Alanya Gazetesi ile Dim TV ve Dim Radyo’nun sahibi Mehmet Ali Dim 355 oyla, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni temsilen Urfanatik Gazetesi sahibi Tahir Gülebak 346 oyla ve Marmara Bölgesi’ni temsilen Bilecik Değişim Gazetesi sahibi Mehmet Ergün 321 oyla kazanan isimler oldu. Diğer adaylar Ümit Babacan 320, Yusuf Ziya Çakır 307 ve Erdoğan Erişen 303 oy aldılar. Seçilenlere mazbataları, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç tarafından verildi.

Seçim sonrasında bir değerlendirmede bulunan Mehmet Ali Dim; “Verdiğimiz her sözün arkasındayız, telefonumuz 24 saat açık, bizlere ulaşabilirsiniz. Her noktada sizlerin sorunlarını çözme noktasında sizlerle birlikte bu mücadeleyi vermeye ant içtik. Kazanan diğer arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu.