Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Kongrede; Başkanlık Divanı’nın seçiminin ardından Yönetim ve Denetim Kurullarının raporları okunarak oylandı. Geçtiğimiz 3 yıla ilişkin faaliyet raporu hakkında bilgi aktarımında bulunan AKYÖRDER Başkanı Mehmet Yaşar Örs, konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Derneğimizin 400 üyesi bulunmaktadır. Bu üyelere güvenlerinden ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Derneğimiz 23 yıldır, başta Akşehir olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde faaliyetlerini aralıksız olarak sürdürüyor, Nasreddin Hoca’mız ve Akşehir’i en güzel şekilde temsil ediyor. Yapılan şölenlerin yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri ve çeşitli kültürel faaliyetlerle de vatandaşlarımızın beğenisini kazanıyor.

Kurban yardımı, Ramazan ayında yapılan erzak yardımı, öğrencilere burs ve kıyafet desteği gibi birçok yardımlaşmada da Akşehir’de ilklere imza atıyoruz. Bizler bir taraftan sosyal sorumluluğumuzu yerine getirirken diğer taraftan da unutulmaya yüz tutmuş örf ve adetleri gün yüzüne çıkarıp nesilden nesle aktarmaya çalışıyoruz. Bu kültürler geleceğe aktarılmadığı, yarının dünyasına uyarlanmadığı zaman nostalji olarak kalacaktır. Bunun önüne geçmek için yıllarca geçmiş yönetimlerimizle mücadeleler verdik, bundan sonra yeni yönetimimizle de birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.

Genç, dinamik bir yönetim kadromuz var. Bu kadro ile birbirinden güzel ve çeşitli kültürel faaliyetlere devam edeceğiz. Bu kültürel faaliyetlerde bulunurken derneğimizi siyasallaştırmak isteyenlere hiç fırsat vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz. Derneğimiz, kurulduğu günden bugüne kadar her siyasi oluşuma eşit mesafede ve her siyasetçiye eşit yakınlıktadır. Hiçbir zaman siyasetin gölgesinde kalmamıştır. Yaylamız birçok siyasi lideri misafir etmiş, görüşüne bakmaksızın en güzel şekilde ağırlamıştır. Bu vesile ile geçmiş dönemlerde derneğimize emeği geçen arkadaşlara teşekkür ederim. Yeni Yönetim Kurulu, hayırlara vesile olsun.”

Tek listeyle girilen Olağan Kongrede yapılan oylama sonucunda Yönetim Kurulu; Mehmet Yaşar Örs başkanlığında Halil Köksal, Çağdaş Aydın, Bayram Ali Cüce, Onur Karakoyun, İbrahim Ötgün ve Mustafa Örs’ten oluştu. Yönetimin güven tazelemesinin ardından kısa bir konuşma yapan Başkan Mehmet Yaşar Örs; “Bizlere güvenip desteklerini esirgemeyen dernek üyelerimize sonsuz teşekkür ederiz. Doğru bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz. Yönetime yeni seçilen arkadaşlara başarılar diliyorum.” dedi.