Öğretmen, şair, yazar, ressam, tiyatrocu, hediyelik eşya yapımcısı, Nasreddin Hoca çalışmalarına yıllarını veren Erdoğan Özbakır, 1949’da Akşehir’de doğdu. İlk ve orta okulu Akşehir’de okudu. 1970-1971 yılında Akşehir İlköğretmen Okulundan mezun oldu. Okuduğu dönemde okullar arası kültür yarışmalarında özellikle de fıkra anlatma dalında hep birinci oldu. Gençliğinde Akşehirspor’da futbol oynadı ve sonraki yıllarda Akşehirspor’da yöneticilik yaptı. 9 yıl Sivas, Cihanbeyli ve Yunak’ta öğretmenlik yaptı.

Öğretmenlik yaparken de boş durmadı. Atölyesinde hediyelik eşya üretmeye devam etti. İlk işi alçı kabartma (pano) Nasreddin Hocayla başladı. Yetiştirdiğim öğrenciler yeter deyip 80’li yıllarda öğretmenliği bıraktı ve kendini atölyesine verdi. Bini aşkın ürün keşfetti. O dünyada tek el yapımı tersine çalışan saatin mucididir. Ürettiği bütün ürünler Nasreddin Hoca ile ilgili idi ve kendi özgün düşüncesi ürünleriydi.

Bu arada hediyelik eşya yaparken de hiç boş durmadı. Akşehirliliğini, kentte yaşamanın inceliklerini bildiğinden hep Akşehir için uğraştı.

O dönemin Belediye Başkanı rahmetli Cevdet Köksal ve Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği başkanı rahmetli Yavuz Şarlak’ın seçimiyle temsili Nasreddin Hoca oldu. Temsili Nasreddin Hoca olarak Başbakan Naim Talu’yla başlayıp Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Tansu Çiller, Yıldırım Akbulut’a kadar hepsini Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri öncesi ziyaret etti. Onları Akşehir’e davet edip Akşehir’in başta il olması olmak üzere sorunlarını anlattı.

Temsili Nasreddin Hoca olduğu dönemde eşeğini kendi bulur seçer, konuşmalarını hep kendi hazırladı. Konuşmaları hep Akşehir üzerine olurdu.

Erdoğan Özbakır, iyi bir ressam ve karikatüristti. Karikatürde (uluslararası) ödül kazanmıştır. Yine yaşamına 3 resim sergisi, 2 karikatür sergisi sığdırmıştır.

Özbakır’ın pek ortaya çıkmayan bir özelliği de şairliğidir. 1960’lı yıllarda yayınlanan “Pervasız”, “Akşehir Havadis” gibi yerel gazetelerde birçok şiiri yayınlanmıştır. Ayrıca elinde yayınlanmamış pek çok şiiri de vardır. Şiirleri ile bir şiir sergisi de açmıştır.

Erdoğan Özbakır aynı zamanda yazardır. “Pervasız”, “İstasyon” gibi yerel gazetelerde eğlenceli bir şekilde sorunları ele alan köşe yazıları yazmıştır. “ Her Açıdan Akşehir ve Nasreddin Hoca” Kitabı 15 bin baskı yapmıştır. Türkçeyi çok iyi kullanmaktadır.

Temsili Nasreddin Hoca olduğu dönemde Özbakır aslında tiyatro yapmaktaydı. Kendisi 7 profesyonel tiyatro oyunu sergilemiştir.

Evli olan Erdoğan Özbakır, Akşehir’de çocukları ve torunları ile mutlu emeklilik günlerini geçirmektedir. Kendisine Sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

Editör: Pervasız Web