Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) işbirliği ile çıkartılan kitabın ilk etapta 50 adet basıldığını önümüzdeki süreçte ise sponsorlar vasıtasıyla bu sayıyı artırarak kitabın baskı sayısı artıracaklarını kaydeden Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Kalkan, Akşehir İlçesi Sosyal Doku Analizi Kitabı’nın Akşehir’e yatırım yapmak isteyen, Akşehir’i tanımak isteyen bütün firmalara ve yatırımcılara çok iyi bir kaynak olacağının söyledi.

Sosyal doku analizi Akşehir‘in iktisadi, siyasi, sosyal ve kültürel yapısının kaynak tarama yoluyla, mevcut ikincil veri kaynaklarıyla, alan taramasıyla, kaynakların analiz edilmesi ve yorumlanmasıyla oluşturulduğunu ifade eden

Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Kalkan;

“Akşehir İlçesi Sosyal Doku Analizi Kitabı”, Akşehir’in sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel mevcut durumunu karşılaştırmalı ve sosyolojik bir yöntemle analiz edilmesi, sosyal ve ekonomik kalkınmaya etki eden Akşehir’e özgü sosyo-ekonomik ve kültürel faktörleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Akşehir’de yaşayan halkın; eğitim, sağlık, güvenlik, sosyal yardım, erişilebilirlik, sosyal hizmetler gibi genel kamu hizmetlerini ve sosyal hayat, ticari faaliyetler, kentleşme ve diğer olanaklar ile ilgili durumlarının değerlendirilmesini içermektedir.

Araştırma, sonucunda ortaya çıkan sonuçlar, sosyal ve ekonomik gelişmeye yönelik geliştirilecek politikalar için önemli veriler sunduğu düşünülmektedir. Ekonomik, sosyal ve çevresel yönleri ile bir bütün teşkil eden kalkınma sürecinde, bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması noktasında kaynak ve imkanların tespit edilmesini ve bu tespitlere yönelik olarak üst ölçekli plan ve programlar ile uyumlu politikaların oluşturulması bölgemizin verimli gelişimini destekleyecektir.  El Birliği, İş Birliği, Güç Birliği sloganıyla çıktığımız bu yolculukta Akşehir’in Sosyal Doku Analizinin hazırlanmasında katkı sunan Akşehir Belediyesi, Mevlana Kalkınma Ajansı ve Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası personellerimize teşekkür ederiz.” dedi.

Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın 1,5 yıllık yol haritasındaki yapılan çalışmalar ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Kalkan, Akşehir’e kazandırmayı planladıkları Yunak ilçesi dahil dördüncü yeni Organize Sanayi Bölgesi ile Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Yaşanılan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem felaketinin ardından Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak deprem bölgesine ilk günden itibaren ellerinden gelen tüm imkanları seferber ettiklerini söyleyen Başkan Kalkan, oda olarak deprem bölgesinde yaşadıklarının bilinciyle Organize sanayi Bölgesi’nde her türlü felakete karşı bir mobil aşevi ve yardım tırı çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Akşehir’de yapımı devam eden 8 derslikli okulunda sona gelindiğini ve Eylül ayında Akşehir’de eğitime başlayacak olan okulun açılışına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılması bekleniyor.

AKTSO’nda yapılan basın toplantısına, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ender Kalkan, Akşehir Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Onur Keskin, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Editör: Pervasız Web