Cumhuriyet İlkokulu Sınıf Öğretmeni Şükran Kavuk danışmanlığında ve 1. sınıf öğrencisi Alp Arel Güler kaptanlığında hazırlanan “Heceleyen Takım” isimli proje, Eğitim Teknolojileri alanında 90 puan alarak bir üst tura yükseldi. Birinci sınıf öğrencilerinin okuma yazma öğrenmeye başlamalarındaki ilk adım olan sesleri tanımayı ve birleştirmeyi kolaylaştırmaya yönelik proje ile öğrencilerin harfleri tanımalarına ve yazmalarına yardımcı olarak ailelere de bu konuda rehber olmak hedefleniyor.

Proje ile oluşturulan uygulama sayesinde öğrenciler; oyun oynar gibi sesleri doğru telaffuz edecek, birleştirecek, yazımını öğrenecek ve oyunlaştırma yöntemi ile okumaya olan ön yargı ve korkularından arınacaklar.

Şehit Özden Çınar’dan 2 Proje

Şehit Özden Çınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen projelerden, Eğitim Teknolojileri kategorisinde 95 puan alarak proje detay raporu safhasına geçen proje ekibi; Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Gökhan Aldemir danışmanlığında Ayşegül Türkyılmaz, İlayda Saide Ateş, Aynur Başeğmez ve Damla Nur Yıldız adlı öğrencilerden oluşuyor.

Tarım Teknolojileri kategorisinde 91 puan alarak yine proje detay raporu safhasına geçen proje ekibi ise Esra Yalgıç, Esma Yiğit, Ceyda Baştaş ve Elif Büyük adlı öğrencilerden oluşurken proje danışmanlığını Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Erdem Özyücel üstleniyor.

Her iki okulun elde ettiği başarılara ilişkin olarak Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabında yapılan paylaşımlarda; "TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Eğitim Teknolojileri alanındaki projeleriyle bir üst tura çıkan Cumhuriyet İlkokulu ile Eğitim ve Tarım Teknolojileri kategorilerindeki projeleriyle yine bir üst tura çıkmaya hak kazanan Şehit Özden Çınar MTAL yöneticileri, öğretmenleri ve öğrencilerini kutlar, başarılarının devamını dileriz.” ifadelerine yer verildi.