Etkinliklerin ilki Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleşti. Buradaki programda anıta muhtarlar adına Muhtarlar Derneği Başkanı ve Altuntaş Mahallesi Muhtarı Hurşit Sun tarafından çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Muhtarlar Derneği Başkanı Muhtar Hurşit Sun tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı. Konuşmanın ardından tören sona erdi.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene Akşehir Belediye Başkanı Yardımcısı İbrahim Öncel, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Osman Selçik ve mahalle muhtarları katıldı.

Muhtarlar Günü kapsamında diğer etkinlik ise Akşehir Belediyesi Hıdırlık Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Salih Akkaya burada yaptığı konuşmada, Akşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalar ve yatırımlar hakkında katılımcılara bilgi verdikten sonra muhtarlık müessesesinin önemine dikkat çekti. Başkan Akkaya; “Dеmоkrаsi zincirinin ilk halkasını oluşturan muhtarlık teşkilatı, Cumhuriyetimizin 100. yılında da halk ve devlet nezdinde önemini ilk günkü gibi muhafaza etmeyi başarmış nadir kurumlar arasında yer almaktadır. Evveliyatı Cumhuriyetimizin kuruluşundan onlarca yıl öncesine dayanan muhtarlık müessesesi; devletimizin vatandaşa uzanan en yakın eli, millet iradesiyle devletin şefkat elinin kesiştiği noktadır. Bizler de güçlü bir yönetim anlayışı için muhtarlık makamının öneminin bilincindeyiz. Belediye olarak bizlerin gözü ve kulağısınız. Çünkü mahallelerinizdeki hemşehrilerimizin beklentilerini taleplerini alıp bizlere ulaştırmada önemli bir görev ifa ediyorsunuz. Bu noktada sizlere teşekkür ediyor, yürekten kutluyorum. Böyle birlik ve beraberlik içinde, hizmet yolunda Allah gücümüzü artırsın, ecirli hizmetlere bu gayretlerimizi vesile kılsın” dedi.

Akşehir Belediyesi Hıdırlık Sosyal Tesislerindeki programa Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Belediye Başkanı Salih Akkaya, AK Parti Akşehir İlçe Başkanı Muammer Sağlam, MHP Akşehir İlçe Başkanı Mehmet Akif Dilber, bazı kamu kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.