Eğitim tarihimizde kullanılan materyallerden oluşan Cumhuriyetimizin 100. Yılına ithafen bir sergi açtıklarını söyleyen Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Emine Kaçar; “Sergimizde 169 eser sergilenmektedir. Bunların 133 tanesi Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu lisesi arşivinden temin edilmiştir. Diğer 36 tanesi de Cumhuriyet, Gazi, Reis, Gedil İlkokullarından, 24 Ağustos Ortaokulu’ndan ve Şehit Özden Çınar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nden ve Sergimiz de bulunan fotoğrafların bir çoğu Emekli öğretmen Fikri Er‘den ve bazı diğer fotoğraflar ise de okulumuz arşivinden.”

Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi Okul Müdürü Hasan Hüseyin Akbaba açılış konuşmasında; “Okul içinde ve dışında eğitime katkı sağlayan müzelerin oluşumuna elimizden geldiğince katkı sağlamaya çalışıyoruz. Medeniyetimizin içinde bulunan eğitim materyallerini toplarken Akşehir için köklü geçmişi olan kampüs şeklindeki okul binamızda eğitim veren Erkek Öğretmen Okulu, Polis okulu ve Selçuklu ailesinin pansiyon ve dersliklerde kullandığı eğitim materyallerine toplamaya öncelik verdik. Eğitimin kurumsallaşmasında en önemli kültürel miras olan okul kayıt kütüklerinin önemini bildiğimizden ulaşabildiğimiz en eski okullar Gazi, Reis, Cumhuriyet Okulu ile Kız Meslek Lisemiz ile Akşehir Lisemizde kullanılan kütük defterlerini kullanmaya çalıştık.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol tarafından “Akşehir Eğitim Tarihi Sergisi”nin açılışı yapıldı.

Sergi açılışına; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Başkan Yardımcısı İbrahim Öncel, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Muhammed Fazlı Cavlı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Barbaros Topaloğlu, Gençlik Hizmetleri İlçe Müdürü Eyüp Yılmaz, İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Muttalip Uysal, kamu kurum müdürleri ve okul müdürleri katıldı.