Müzenin açılışına; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Akşehir Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Akşehir Emniyet Müdürü Erdinç İnce, kamu kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

Açılışı gerçekleşen ‘Akşehir Eğitim Tarihi Müzesi’nde, eğitimde kullanılan ders aletleri, kimya, fizik, biyoloji laboratuvar malzemeleri, film makinası, tarihi fotoğraflar v.b. objeler yer alıyor.

Müzenin yapımına 2023 Haziran ayında başladıklarını, 29 Ekim 2023 tarihinde Cumhuriyetimizin 100.yılı anısına sergi olarak açıldığını ifade eden Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Emine Kaçar;  “Eğitim-öğretim geçmişi oldukça eskilere dayanan Akşehir, eğitim mimarisi ve eğitim materyalleri açışımdan oldukça zengindir. Depremler, kentsel dönüşüm çalışmaları ve farklı etkenler bu zenginliğe zarar vermiştir. Elde kalan eğitim materyallerine sahip çıkma adına materyalleri bir araya getirerek ve gelecek nesillere tanıtmak için sergimizi açtık. Müzenin kurulması aşamasına, eser Toplama ve İnceleme Kurulunda bulunan öğretmenlerimize ve destek olan öğrencilerimize teşekkür ederim.” dedi.

Akşehir Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi Okul müdürü Hasan Hüseyin Akbaba; “Okulumuz bölgesindeki eğitim materyallerini korumak ve ziyaretçilerinin inceleme ve araştırmasına hizmet etmek için oldukça titiz bir çalışma yaptı. Cumhuriyetimizin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında ‘Eğitimin Öyküsü’ adıyla sergi açılışı gerçekleştirmiştir. Bu serginin materyallerini gelecek nesillere aktarmak ve sergimizi taçlandırmak amacıyla içinde bulunduğumuz müzeler haftasında gerçekleştirmekte olduğumuz ‘Akşehir Eğitim Tarihi Müzesi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit; “Müzelerde muhafaza edilen belge ve materyaller, sadece kendi dönemlerine dair bilgi vermekle kalmayıp, bugüne uzanan gelişim ve değişim süreçlerini de doğru şekilde okumamıza imkân tanır. Milli Eğitim Bakanlığımızın öncülüğünde 2017 yılı itibariyle 81 ilimizde açılan İl Eğitim Tarihi Müzelerinin en canlı ve zenginlerinden bir tanesi de Konya’mızda hizmet vermektedir.  İl merkezinden sonra Seydişehir ilçemizde açılan eğitim tarihi müzeleri halkasına, şimdi de Akşehir eklendi. Tarihi boyunca Anadolu’nun önemli ilim merkezlerinden biri olmuş, Milli Mücadele döneminde stratejik bir rol üstlenmiş olan Akşehir, eğitim tarihi açısından da çok zengin bir yerdir.  Açılışını yapacağımız bu müzede sergilenen materyaller, hem ilçemizin hem de ülkemizin eğitim öğretim süreci hakkında çok önemli bilgiler vermektedir.  Akşehir Eğitim Tarihi Müzesinin ilçemize ve şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Müzenin oluşturulmasında emeği geçen ve katkısı olan herkese teşekkür ederim.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, okulda öğretmenlerle de buluşarak ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ müfredat programı hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

3-28

Editör: Pervasız Web