Bir özel bankanın desteği ile Mustafa Kemal Paşa’nın İstiklal Savaşı sırasında gittiği Samsun, Erzurum, Sivas, Ankara, Eskişehir, Kocaeli, Akşehir, Konya, Afyon ve İzmir şehirlerinde fotoğraf çekindiği yerlere 100 yıl sonra çeşitli fotoğrafçılar giderek o yerlerin bugünkü durumlarının fotoğraflarını çektiler. Böylece 100 yıl önce ve 100 yıl sonra fotoğrafları ortaya çıktı.

Sergi İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi Salt Beyoğlu binasında sergi olarak açıldı. Açılan sergide her şehre bir bölüm ayrılmış, Konya’ya ayrılan bölümde ise Akşehir, Ilgın ve Konya’dan fotoğraflarlar yer aldı. Bu fotoğrafları çekmek için gelen fotoğrafçılara Gazetemiz Köşe Yazarlarından Araştırmacı-yazar Mehmet Koç rehberlik yaptı. Serginin Konya bölümünde Akşehir İstasyon ve Verem Savaş Dispanseri binaları yer alıyor. Ayrıca süvarilerin tatbikat yaptığı Ilgındaki çayırlık alan ve Konya İstasyon binası bulunuyor.  

Serginin hazırlanması için oluşturulan proje ekibinde çok sayıda görevli ve araştırmacı yer alırken  Akşehir’den ise Akşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mevlüt Yiğit ve Pervasız Gazetesi Araştırmacı-Yazar Mehmet Koç serginin açılmasına katkı sağladı.

Serginin Konya fotoğrafları yanında şu bilgiler yer alıyor:

“Konya, Akşehir Tren İstasyonu

1 Nisan 1922

Gazi Paşa, 1 Nisan 1922 günü aralarında İsmet (İnönü) Paşa'nın da bulunduğu kalabalık bir heyetle birlikte Akşehir Tren İstasyonu’na geldi.

Üstünde Latin ve Arap harfleriyle "Akşehir" yazan ikonik istasyon binasının önünde çekilen fotoğrafta, Rus büyükelçisi Aralof ve Azerbaycan büyükelçisi İbrahim Abilof da yer almıştı.

Tarihi istasyon, sefer sayısı oldukça azalmış olmakla beraber bugün hâlâ hizmet vermeye devam ediyor. İstasyon alanına girildiğinde, yüz yıl öncesinin önemli komutanlarıyla sanki her an karşılaşma ihtimali olduğunu hissetmemek mümkün değil.

Konya, Ilgın 1 Nisan 1922

Mustafa Kemal Paşa, 1 Nisan 1922 günü Ilgın civarındaki Süvari Kolordusu'nu teftiş etti, harp uygulamasını ve geçit resmini izledi. Kocaçayır bölgesindeki geçit töreninde, 8.000 süvarimizin çevikliği ve hırsı Gazi'yi oldukça memnun etti.

Tatbikatı seyredenler arasında Sovyet ve Azerbaycan diplomatları da bulunuyordu. Rus elçisi Aralof, Paşa'ya yaklaşarak kulağına "Anladım Ekselans! Bu kahraman ordu karşısında hiçbir kuvvet ayakta duramaz..." diye fısıldamıştı.

Kocaçayır-Ilgın Kaplıcaları bölgesi bugün hâlâ kırsal bir görünümde ve bölgede rekreasyon alanı yapımı amacıyla yürütülen imar faaliyetleri devam ediyor”