Tesisin açılışına; AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, Cumhur İttifakı Akşehir Belediye Başkan Adayı Yusuf Kahraman, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

“10 YILDA ŞEHRİMİZİ HER ALANDA KALKINDIRDIK”

Açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya: “Bugün, güzel bir hayalin gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ettik. Son on yıl içinde şehrimizi, kadınlarımızın da desteğiyle birçok alanda kalkındırdık. Eğitimden altyapıya, sosyal hizmetlerden kültüre kadar geniş bir yelpazede projelerimizi birer birer hayata geçirdik. Şimdi ise, Akşehir'imizin güçlü ve azimli kadınlarını ekonomik hayata daha fazla katılmalarını sağlamak için buradayız. Kadın Girişimciler Kooperatifi meyve kurutma tesisi, 3,3 milyon liralık bir yatırımla, 250 metrekarelik bir alanda kuruldu. Bu tesis, ayarlı dilimleme makinesinden krom çalışma masalarına, gıda kurutma makinelerinden meyve soyma makinelerine kadar en modern ekipmanlarla donatıldı. Hanım kardeşlerimiz burada meyve ve sebze işleme, gıda kurutma gibi birçok alanda üretim yapacak ve bunları tüketiciyle buluşturarak hanelerine ekonomik katkı sağlayacak. Ürettikleri yüksek kaliteli ürünlerin, hem yerel pazarlarda hem de ulusal düzeyde daha iyi şartlarda pazarlanacağına yürekten inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"Kadınlarımızın her alanda daha fazla yer almasını, kendi ayakları üzerinde durmasını ve ekonomik bağımsızlığını elde etmelerini desteklemek, sadece onların değil, hepimizin geleceğine yapılan bir yatırımdır," diyerek sözlerine devam eden Akkaya, Akşehir Belediyesi olarak kadınların her zaman her konuda destekçisi olduklarını belirtti.

Akşehir Belediye Başkan Adayı Kahraman; ‘’Her bir kadın ailesini var etmek, çocuğunu yetiştirmek, ayakta kalmak için ciddi bir emek ve üretimin parçası oluyor. Bir de ekonomik kalkınmanın bir parçası olduğu zaman onlara saygımız, minnetimiz ve duamız artıyor. İnşallah bugün burada olduğu gibi sevgiyle, emekle, bir arada ve birlikte olarak uzun yıllar Akşehir’imize hizmet eder ve herkese örnek olur.”

ORHAN ERDEM, BAŞKAN AKKAYA’YA TEŞEKKÜR ETTİ

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, daha bağımsız, kendi ayakları üzerinde durabilen hanımlar konusunda hükümete geldiği günden beri çok önemli adımlar attı. Bu güzel eserin kurulmasında emeği geçen Belediye Başkanımız Dr. Salih Akkaya'ya teşekkür ediyorum. Biz meyve şehriyiz ve inşallah bu kooperatifçiliği daha da geliştirerek daha büyük alanlara ve üretimlere geçeriz."

Konuşmaların ardından 3,3 milyon liralık maliyetle ilçeye kazandırılan Akşehir Kadın Girişimciler Kooperatifi Meyve Kurutma Tesisi'nin açılışı dualarla yapıldı.