İlçe başkanlığının boşalması üzerine, AK Parti Konya il yönetiminin görevlendirdiği heyet, ilçe yönetim kurulunun tamamının istifasını aldı ve kimi ilçe başkanı görmek istersiniz sorusuyla, teşkilat mensupları arasında temayül yoklaması yaptı. Oylamanın sonunda Muammer Sağlam, Mesut Uzun, Semih Dipi ve Selim Aldemir isimlerinin çıktığı açıklandı. Ancak teamüllere göre genel merkeze üç isim çağrılacağından, Semih Dipi dışındaki isimler 15 Eylül Cuma günü Ankara’ya davet edildiler.

AK Parti Genel Merkezi’ne giden yolda, diğer siyasi parti teşkilatlarında pek rastlanmayan bir tavır yaşandı. Aralarında herhangi bir olumsuz rekabetin olmadığını göstermek amacıyla adaylar birbirlerine kim seçilirse seçilsin destek olacağız sözünü vererek birlikte Ankara’ya gittiler.

AK Parti Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir tarafından yapılan mülakat sonucunda, 30 yıldır siyasetin birçok kademesinde hizmet veren Muammer Sağlam’a yeni yönetim kurulunu oluşturması için yetki belgesi verilerek, ilçe başkanlığı görevi tevdi edilmiş oldu. AK Parti Akşehir İlçe Başkanı olan Sağlam, ivedilikle geniş bir yelpazede onlarca isimle görüşmeler gerçekleştirdi. Bu isimlere vaktinden ve imkanlarından fedakarlık edip edemeyeceklerini sordu. Sağlam, beklentilerine evet diyenler arasından belirlediği yaklaşık 50 kişiyi, AK Parti ilçe teşkilat binasına davet etti.

Konya İl Teşkilat Başkanı ve Akşehir Koordinatörünün de hazır bulunduğu komisyon, bu kişilerle mülakat yaptı. Heyetin ihtimamla belirlediği 20 asil ve 10 yedek üyenin isimleri, Genel Merkeze onay için gönderildi.  Fakat 7 Ekim günü AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongresi nedeniyle genel Başkan Yardımcılarının değişmesinden mütevellit beklenen onayın geciktiği bilgisi verildi. Muhtemelen yeni yönetim kurulunun bu hafta içinde onaylanarak göreve başlaması bekleniyor.

Görüşüldüğü halde kısıtlı sayıdan dolayı liste dışında kalan isimlerin de gönüllülük esasına göre seçim çalışmalarına bilfiil destek verecekleri bilgisini veren Muammer Sağlam; Akşehir’e hizmet etmenin ayrıcalık ve şeref olduğu bilinciyle hareket edeceklerini, daha da önemlisi, yerel seçimlerin sorumluluğunu ve vebalini omuzlarında hissettiklerini açıkladı.

Gölçayır’ın belde olduğu dönemde Gölçayır Belediye Başkan Adayı da olan Muammer Sağlam, halen burada ikamet etmekte. Aile şirketlerinin yöneticiliğini yapan Sağlam, tarım ve hayvancılığın yanı sıra dondurulmuş gıda, taze yaş meyve ihracatı ve soğuk hava deposu işletmeciliği yapmakta.

Yüzlerce kişiye istihdam oluşturan Sağlam ailesine ve AK Parti bayrağını devralarak ilçe siyasetinde daha etkin rol alacağını gösteren Muammer Sağlam’a, işlerinde ve siyasi hayatında başarılar diliyorum.