Kısır olmayan sahipsiz sokak köpeklerinin toplanması, kısırlaştırılması ve küpe takılarak (işaretlenip) alındığı yere bırakılması uygulamasına, havaların soğumasıyla birlikte kısırlaştırma operasyonu sonrası (postoperatif) bakım sürecinde yaşanabilecek olumsuzluklardan ötürü ara verildiği, 2023 yılı bahar mevsiminde tekrar başlanılacağı bildirildi.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, konuya ilişkin değerlendirmesinde rehabilitasyon sürecine dair bilgi verirken, sokak hayvanlarının neden alındıkları ortama geri bırakıldığı sorusunu da yanıtladı. Akkaya’nın açıklaması özetle şöyle:

“Yapılan çalışmalarda; başta şehir merkezimiz ve vatandaşlarımızın yoğun olduğu yerler olmak üzere tüm köylerdeki sahipsiz sokak köpekleri, kısırlaştırma çalışmalarına dahil edilmiştir. Bu süreçte hastalanan, yaralanan, bakıma ihtiyaç duyan 288 sahipsiz sokak hayvanı, vatandaşlarımızın ihbarları ile bakımevimizde tedavi altına alınmış ve iyileştirilip alındıkları yerlere bırakılmıştır.  

İlçemizdeki sahipsiz sokak köpeklerinden mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızın şikayetlerinin farkındayız, bunun için kanunlar çerçevesinde elimizden geleni yapmaktayız. Yapılan kısırlaştırma çalışmaları ile ilçemizde yaşayan yoğun sahipsiz sokak köpeği popülasyonunun bundan sonraki süreçte artmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.”

Son günlerde gündeme gelen olaylara da değinen Başkan Akkaya; zarar gören tüm canlılar için Belediyelerin etkin ve sonuç odaklı çözümler üretmesinin yolunun, mevcut yasalarda düzenlemeler yapılmasından geçtiğini belirtti. Bu bağlamda vatandaşlardan gelen soruları da yanıtlayan Akkaya; “Neden hayvanlar alındıkları yere bırakılıyor? Neden barınakta tutmaya devam etmiyorsunuz? Neden şehirden uzak bölgelere bırakmıyorsunuz?’ gibi soruların cevabı, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda bulunmaktadır. Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması, kısırlaştırılması, aşılanması, gerekli tıbbi bakımlarının yapılması ve işaretlenmesi, alındığı ortama geri bırakılması” görevi kanunla belediyemize verilmiştir. Yönetmeliğe göre sahipsiz sokak hayvanlarını kapalı veya açık bir alanda tutma yetkimiz bulunmamaktadır, alınan her köpek kısırlaştırılıp, aşılanıp alındığı bölgeye bırakılmalıdır.” dedi.