Maalesef günümüzde başta dijital medyanın yaygınlık kazanması ve toplum olarak okumaya dönük ilginin azalması, gazetecilik sektörünü zora sokmuştur. Bu sürecin böyle devam etmesi halinde özellikle yerel gazeteler faaliyetlerini kısıtlayacak, belki de ortadan kaybolacaktır. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen, bölgemizin gür sesi Pervasız dimdik ayakta kalmış ve bugün 70. yılını kutlamaktadır. 

Basının temel görevi, insanların çevresinde olup bitenleri gözlemleyerek, toplumu ilgilendiren gelişmeleri okuyucuya anlaşılır bir dille sunmaktır. Halkın; çevresinde, ülkede ve dünyada neler olup bittiğini bilme ihtiyacı vardır. Temelde il ve ilçeler olmak üzere, bölgesel konuları ele alan yerel basın, bilgilendirme görevini öncelikli olarak yerine getiren kitle iletişim aracıdır. Ama daha da önemlisi yerel basın, demokratik süreçlerin ilk basamağı olan yerel yönetimlerin denetlenmesinde öncü sorumluluğa sahiptir. Bu nedenle yerel basın demokrasimizin vazgeçilmezi, hatta güvencesidir. O yüzden hep diyoruz ki; özelde Pervasız Gazetesine, genelde yerel basına sahip çıkmalıyız ve desteklemeliyiz.

Gazete bayisinden belki daha ucuza ve daha çok sayfalı cicili bicili bir gazete alabilirsiniz ama içinde siz yoksunuzdur, komşunuz yoktur, belki yaşadığınız şehirden sadece bir iki haber vardır. Ülke gündemine dair fikir edinebilirsiniz ama yaşadığınız şehirde neler olup bittiğini, o gazetelerden tam olarak öğrenemezsiniz.

Uzun yıllar köşe yazarlığını ve başyazarlığını yaptığım bu gazete; işte senin, benim, bizim, sizin, hepimizin sesi oldu. Bizleri, sizleri yazdı. Pervasız’ın Kurucusu Rahmetli Ahmet Şener’in 70 yıl önce yazdığı ilk cümlesinde Akşehir vardı, vefat etmeden önce yazdığı son cümlesinde de bu şehir vardı. Bu gazetenin 70 yıldır değişmeyen tek derdi yine Akşehir, yine Akşehir insanı ve yine Akşehir’in çevresi.

Evet, yerel basın; özellikle Pervasız, yerel anlamda bu şehrin en önemli unsurlarından birisidir ve Akşehir’le özdeşleşmiştir. Tüm sıkıntılarına rağmen, bütün zorluklarına rağmen çok önemli bir toplumsal vazifeyi yerine getiren Pervasız Gazetesi'ne nice yıllar diliyorum. Kurucusu Ahmet Şener Beyefendi’ye rahmet, kuruluşundan bugüne kadar bu gazeteye emek veren tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Pervasız Gazetesi’nin 70. Yılı kutlu olsun!