Bahçe bitkileri açısından uluslararası pazardaki payı artırmanın ve bu piyasada söz sahibi olmanın en önemli ayaklarından birini, uluslararası alanda talep gören kaliteli ve verimli çeşitlerle üretim yapmak oluşturuyor. Bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Bakanlığın resmi internet sitesinde paylaşılan bilgiye göre; 2’si merkez, 15’i konu ve 10’u bölgesel olmak üzere 27 bahçe bitkileri araştırma enstitüsünde 369 araştırmacı ile meyve, sebze ve süs bitkileri alanında geliştirme faaliyetlerini sürdürüyor.

Yapılan çalışmalar ile 2021-2022 yıllarında meyvecilik alanında 6 armut, 1 ceviz, 1 kiraz, 1 kuşburnu, 2 kestane ve 1 fındık olmak üzere 12 çeşit geliştirilerek tescil işlemleri ve bu bağlamda 1 domates, 3 biber, 3 patlıcan, 1 kavun, 2 taze fasulye ve 2 istiridye mantarı olmak üzere 12 çeşidin tescil edildiği sebzecilik alanında, özel sektöre 2 biber ve taze fasulye ile 8 kabak çeşidinin devri tamamlandı.

Süs bitkileri ıslah çalışmaları çerçevesinde ise 3’ü gül çeşidi olmak üzere toplam 27 çeşidin tescili gerçekleştirildi. Tescili yapılan gül çeşitlerinin özel sektöre arzı konusundaki çalışmalar ise devam ediyor.