Bakan Mahmut Özer, Bakanlığın resmi internet sitesinde paylaşılan açıklamasında; “Öğretmen adaylarımızın sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 4 Nisan’da ilan edilecek ve sınavlar, 7-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilerek sonuçlar 18 Nisan’da açıklanacak. Öğretmen adaylarının atama tercihlerini 2-6 Mayıs tarihleri arasında alacağız, atama sonuçlarını ise 8 Mayıs’ta duyuracağız. Öğretmenlerimiz 1 Eylül’den itibaren okullarında görevlerine başlayacak.” ifadelerine yer verdi.

Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 103 alandan atama yapılacağına işaret eden Özer, bu kapsamda en fazla atama yapılacak beş alana ilişkin olarak da; “45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayrıldı.” bilgisini aktardı. Bakan Özer, atama yapılacak alanlara başvuru için 50 taban puanın esas alındığını ifade etti.

“Atama yapılacak alanlar ile başvuruya esas olacak taban puan ve kontenjan listesi” ve “Atama takvimine”, Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada verilen linkler üzerinden ulaşılabiliyor.