Akşehir’de 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından Nihat Dayanık İlkokulu’nda gerçekleştirilen tören ve İlköğretim Haftası etkinlikleriyle başladı. Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelengi, İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu tarafından Atatürk Anıtı’na sunulurken çelenk sunumuna Şube Müdürleri, öğretmenler ve Bayrak Flama Grubu katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona eren törenin ardından Nihat Dayanık İlkokulu’nda düzenlenen resmi törende yine Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’mız okundu.

Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Başkan Yardımcısı İbrahim Öncel, ilçe protokolü, bazı kamu kurum müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve velilerin katıldığı programın açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu; Akşehir’de bin 200 anasınıfı, 5 bin 1 ilkokul, 4 bin 930 ortaokul, 5 bin 145 lise, bin 550 açık öğretim öğrencisi olmak üzere toplam 17 bin 826 öğrenci ile bin 535 idareci ve öğretmenle eğitim öğretime başladıklarını kaydetti.

Başkan Akkaya da yaptığı konuşmada; “Gençler; bugün gecemizi gündüzümüze katarak hizmet verdiğimiz ülkemiz, yarın sizlere emanet. Bu emanete sahip çıkmak için bugünden çok çalışmanız, kendinizi geliştirmeniz, yarınlara yatırım yapmanız gerekiyor. Bütün bunlar da ailelerinizin ve öğretmenlerinizin nasihatlerini dinleyerek, tatbik ederek mümkün. Yetişkin bireyler olduğunuzda; kendini bilen, vizyonu geniş, kültürüne ve değerlerine sahip çıkan aydın insanlar olacağınızdan hiç şüphem yok. Başarı yolunda engellerle karşılaşacaksınız. Ağabeyiniz ve büyüğünüz olarak sizlere tavsiyem; kötü niyetli insanlar karşısında asla eğilmeyin ve zorlukla karşılaştığınızda mücadeleyi asla bırakmayın. Değerli öğretmenlerimiz; sevginiz ve sabrınız ile o hünerli ellerinizden geleceğin mimarları, doktorları, mühendisleri, öğretmenleri en önemlisi de iyi insanları vücut bulacak. Sizler bizim geleceğimizin rehberlerisiniz. Bugünün hazinelerisiniz. Merhum Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine yükselmemiz ancak sizler sayesinde olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Şiirlerin okunduğu ve Türk Devlet Bayrak Gösterisi, Sev Kardeşim isimli ront gösterisi, Yaşasın Okulumuz adlı koro gösterisinin gerçekleştirildiği törenin sonunda protokol üyeleri öğrencilerle bir araya gelerek 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılının ilk ders zilini çaldılar. Daha sonra Kaymakam Özel, Başkan Akkaya ve protokol üyeleri, birinci sınıfları ziyaret edip öğrencilerle sohbet ettiler.

Bu yıl da eğitime destek sunan Akşehir Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi öğrenciler için hazırlanan 2 bin çanta ile 15 çeşit malzemeden oluşan kırtasiye yardımı, eğitim öğretim yılı başlamadan önce belediye yetkililerince okullara teslim edilmişti.