Akşehir’de düzenlenen Anma Etkinliği Tören Programı öncesinde, 15 Temmuz temalı fotoğraf sergisinin açılışı yapıldı. Kaymakam Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Vekili Yarbay İbrahim Polat ve Belediye Başkanı Salih Akkaya ile İlçe Müftüsü Ahmet Müjdeci’nin de hazır bulunduğu programa; Sivil Toplum Kuruluşları ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcileri, Gençlik Merkezi üyeleri, şehit yakınları, gazi ve gazi yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Akşehir Belediyesi Mehter Takımının gösterisinin ardından Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’mız okundu. “Türkiye Yüzyılının Kahramanları” adlı sinevizyon gösterimi sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Millete Sesleniş” konuşması naklen yayınlandı. Günün anlam ve önemine dair şiirin okunmasını, Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve dua takip etti. Ardından da 15 Temmuz temalı video ve belgesel gösterimi gerçekleştirildi. Camilerden saat 00:13’te sela okunması sonrasında İlçe Müftüsü Ahmet Müjdeci tarafından yapılan dua ile şehitlerimiz rahmetle, gazilerimiz minnetle anıldı. 

Programın sunuculuğunu üstlenen İbrahim Han; saat 00:30’da başlayan Demokrasi Nöbeti boyunca müzik yayınına okuduğu şiirlerle eşlik ederken başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle ve gazilerimizi minnetle andı. Müzik yayını eşliğinde ve ellerindeki Türk bayraklarıyla meydanda yerini alan vatandaşların katıldığı Demokrasi Nöbeti, saat 04:30’da sela okunması ile sona erdi.