banner178

KIŞ DEPRESYONU

Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Psikoloğu Ayşenur İnal, kış depresyonu hakkında bilgiler verdi. Yorgunluk, enerji eksikliği, çok uyku uyuma, konsantrasyon problemleri, karbonhidrata aşırı düşkünlük ve kilo almanın, kış depresyonunun belirtileri olabileceğini ifade eden İnal, mevsim değişikliğinin insanlara olan etkilerini anlattı.

KIŞ DEPRESYONU

Özel PARKHAYAT Akşehir Hastanesi Psikoloğu Ayşenur İnal, kış depresyonu hakkında bilgiler verdi. Yorgunluk, enerji eksikliği, çok uyku uyuma, konsantrasyon problemleri, karbonhidrata aşırı düşkünlük ve kilo almanın, kış depresyonunun belirtileri olabileceğini ifade eden İnal, mevsim değişikliğinin insanlara olan etkilerini anlattı.

17 Ekim 2018 Çarşamba 07:16
771 Okunma
KIŞ DEPRESYONU
banner155

‘Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu’ diye adlandırılan bu depresyon türünün her sene, yılın belli bir döneminde yaşandığını belirten İnal; ‘’Genellikle sonbahar aylarının başlangıcıyla bir takım belirtiler gelişir ve ilkbahara doğru bu belirtilerde iyileşme görülür. Kış depresyonu, çok uyku uyuma, yorgunluk, çalışmak gibi günlük görevler için enerji eksikliği, konsantrasyon problemleri, çok yemek yeme, kilo alma belirtileriyle karşımıza çıkar. Özellikle kilo alma belirtisine dikkat çekmek gerekirse, diğer depresyon türlerinin aksine bir değişim gösterir. Normal şartlarda kilo kaybı mevcutken, bu türde kilo alımı söz konusudur. Nadir görülen yaz depresyonunun belirtileri ise kışın aksine uykusuzluk, iştahsızlık, kilo kaybı, ajitasyon veya anksiyete şeklinde ortaya çıkar.’’dedi.

Çoğumuzun hava değişimlerden etkileniyor olmasının normal olduğuna fakat mevsimsel duygu durum bozukluğu deneyimi yaşayan kişilerin bu etkileri daha yoğun, uzun soluklu yaşadığına vurgu yapan İnal, bunun sebeplerini şöyle açıkladı:

‘’Bedenimiz, gece ve gündüz yaşamlarına uygun bir şekilde ayarlanmak için ışıktan önemli ölçüde etkilenir. Vücutlarımızın normal çalışması için bu ışığa ihtiyaç duyarız ve bu nedenle gün ışığı seviyesi düşükse, bazılarımızın bu belirtileri geliştirme olasılığı daha yüksektir. Işık; retina aracılığıyla türlü mesajlar, uyku, iştah, cinsel dürtü, sıcaklık gibi etkileri, beynin  hipotalamus kısmına geçirir. Bu kişilerin, özellikle kış aylarında serotonin (mutluluk) hormonunun daha düşük seviyelerde olduğu belirlenmiştir. Karanlık olduğundaysa, beyindeki epifiz bezi melatonin hormonu üretir ve bu da çok fazla uyumamıza sebep olur.  Araştırmalar tekrar ışık olduğunda, vücudun melatonin üretmeyi durdurduğunu göstermiştir fakat bununla birlikte, melatonin seviyelerinin normale dönmesinden sonra bile, çoğu insanın depresif semptomlarını yaşamaya devam ettiği görülmüştür. Bu da bize melatonin, mevsimsel depresyonda tek neden olmadığını düşündürmektedir.’’

Psikolog Ayşenur İnal’ın kış depresyonuyla başa çıkmak için tavsiyeleriyse şöyle: ‘’Mümkünse doğal güneş ışığına maruz kalma fırsatları kollayın. Özellikle öğle saatleri açık havada vakit geçirmek, semptomların azaltılmasında etkili olabilir. Bu tanıyı alan kişilere türlü ışın terapileri uygulanmaktadır. Güneşin sizi çok fazla rahatsız etmediği durumlarda güneş gözlüğü kullanmayabilirsiniz. Evin içine güneşi yansıtan açık renk perde seçimlerinde bulunabilirsiniz. Özellikle iş değiştirmek, ev taşımak, dekorasyon yapmak ya da tamir gibi stresli işleri yaz için planlayabilir, kışın hoş aktiviteler yapmak için daha fazla boş zaman ayırmaya çalışabilirsiniz. Son olarak da vücudunuzu fiziksel olarak aktif tutmaya çalışın. Söz konusu belirtilere sahipseniz, semptomlarınızı kendiniz yönetemediğinizi veya günlük yaşamınızda önemli bir etkiye sahip olmaya başladıklarını fark ederseniz, muhakkak profesyonel bir destek almalısınız. Dikkatli olun; keza kış moduna girdiğinizi sanarken depresyona girebilirsiniz.’’

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hatice Yıldız 2018-10-17 19:52:35

Kış gelmedi daha birde depresyonumu var. Yinede güzel yazı teşekkürler.

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada