ALTUNTAŞTAKİ ŞAP HASTALIĞI TBMM’NİN GÜNDEMİNDE!

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, TBMM Başkanlığı’na Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanması için Altuntaş Mahallesinde baş gösteren şap hastalığı nedeniyle önerge verdi.

ALTUNTAŞTAKİ ŞAP HASTALIĞI TBMM’NİN GÜNDEMİNDE!

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, TBMM Başkanlığı’na Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak yanıtlanması için Altuntaş Mahallesinde baş gösteren şap hastalığı nedeniyle önerge verdi.

17 Aralık 2016 Cumartesi 01:03
2964 Okunma
ALTUNTAŞTAKİ ŞAP HASTALIĞI TBMM’NİN GÜNDEMİNDE!
banner155

Bozkurt’un önergesi şöyle: “Konya’nın Akşehir İlçesi Altuntaş Mahallesi’nde yaklaşık 20 gün önce baş gösteren şap hastalığı nedeniyle 100'e yakın büyükbaş hayvan telef olmuştur. Bölge halkının durumu İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne bildirmesinin ardından bölgeye gelen yetkililerin, Ramazan Bayramı’nın hemen arifesinde hayvanlara şap aşısı yapmasına rağmen ölümler devam etmiştir. Akşehir Kaymakamlığı’ndan internet üzerinden yapılan açıklamada hastalıkların tespit edildiği işletmelerde kordon ve karantina önlemleri alındığı, hasta, şüpheli ve sağlam hayvanların birbirinden ayrıldığı belirtilse de, şap yüzünden hayvan ölümleri devam etmektedir.

 

Bölge halkı, şap virüsünün ve bu sebeple yaşanan ölümlerin sadece yurt dışından getirilen hayvanlarda görüldüğünü, ne var ki bu hayvanların yurt içine girişi yapılırken herhangi bir virüs ve hastalık taşımadığının belirtildiğini ifade etmektedir. Buna rağmen hayvanlarda şap virüsü çıktığını ve hızla yayıldığını belirten Altuntaş halkı, telef olan hayvanların sigortalı olduğunu ancak sigortanın herhangi bir ödeme yapmayacağı yönünde görüş bildirdiğini de ayrıca ifade etmektedir.

Bölge halkının tarafıma ilettiği bir diğer şikayet konusu da, İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin, hayvanları telef olan kişilere yapacak bir şey olmadığı yönünde yanıt verdiğidir”

 

Bu bağlamda;

 

1)      Akşehir’in Altuntaş mahallesinde baş gösteren şap hastalığından ve bu sebeple yaşanan hayvan ölümlerinden haberiniz var mıdır?

2)      Bölge halkı 100’e yakın hayvanın şap virüsü nedeniyle telef olduğunu, birçoğunun da ölmek üzere olduğunu belirtirken, Kaymakam’lıktan yapılan açıklamada “Yapılan tespitler sonucunda ölümlerin belirtilen boyutlarda olmadığı anlaşılmıştır.” denilmektedir.  İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri tarafından telef olan veya virüse yakalanmış hayvanların tespitine yönelik bir çalışma sürdürülmekte midir?

3)      Bölge halkının İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerince hayvanların aşılamasının yapılmasına ve yetkililerce kordon ve karantina önlemleri alındığı açıklamasına rağmen ölümlerin devam etmesinin gerekçesi nedir? Araştırılması düşünülmekte midir?

4)      Telef olan ve şap virüsü taşıyan büyükbaş hayvanların hepsinin yurt dışından geldiği, gelirken de hayvanlarda hastalık olmadığı belirtilmesine rağmen virüs rastlanmasının sorumlusu kimdir?

5)      Telef olan hayvanların sigortalı olmasına rağmen, bilirkişi raporu sonucunda telef olan hayvanların sahiplerine ödeme yapılmamasının gerekçesi nedir?

6)      Telef olan hayvanların her birinin değerinin 15 bin TL olduğunu, hayvancılıktan başka bir geçim kaynakları olmadığını belirten Altuntaşlılar, 100’e yakın hayvanın ölmesiyle büyük zarar içine girdiklerini dile getirmektedir. Sigorta şirketinin de ölen hayvanlar için ödeme yapmadığı göz önüne alındığında, ortaya çıkan zararın tazmini ve mağduriyetlerin giderilmesi hususunda nasıl bir yol izlenmesi planlanmaktadır? “

Son Güncelleme: 17.12.2016 01:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner168

banner249

banner250

banner229

banner216

banner159

banner233

banner248

banner240

İpek Eşarp Burada