Mevsimsel Gribe Dikkat!

Dr. Akyel; "Özellikle kalp, karaciğer, akciğer ve böbrek rahatsızlığı olan hastaların nezle ve gribe karşı dikkatli olması gerekmektedir"

Mevsimsel Gribe Dikkat!

Dr. Akyel; "Özellikle kalp, karaciğer, akciğer ve böbrek rahatsızlığı olan hastaların nezle ve gribe karşı dikkatli olması gerekmektedir"

03 Şubat 2013 Pazar 22:08
1615 Okunma
Mevsimsel Gribe Dikkat!
banner155

Akşehir Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Ethem Akyel "Mevsimsel Grip" konulu bir yazılı açıklama yaptı.

                Akşehir Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Ethem Akyel, ‘’Grip ,bir çeşit üst solunum yolu hastalığıdır. Virüsün solunum yollarına yerleşip, burada çoğalarak neden olduğu, hastanın hapşırması ya da öksürmesi sonucu başkalarına geçen, bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs, vücuda girdikten 1-2 gün sonra hastalığın belirtileri görülmeye başlar.Ve tüm vücudu etkiler. Kişi, aşırı derecede halsizdir. Grip geçtikten sonra bile bir kaç hafta bu halsizlik devam eder. Ateş yükselmiştir ve titreme görülür. Bunlara baş ve karın ağrısı eşlik etmektedir. Hastanın günlük işlerini etkileyecek düzeydedir. Kuru bir öksürük görülür. Bunların dışında, eklem ve boğaz ağrıları, iştahsızlık, burun akıntısı, hapşırma, baş dönmesi de grip hastalığında görülebilir. Çocuklarda  bu duruma bulantı- kusma ve ishal eşlik edebilir. ‘’dedi.

                Konu ile ilgili olarak gribin çok hızlı ve kolay bulaştığını söyleyen Dr. Akyel ‘’Kişi hapşırdığında ya da öksürdüğünde virüs su damlacıkları halinde havada yayılır. Öksürük ya da hapşırık sırasında ağzınızı ellerinizle  kapattığınızda, mikroplar ellerinize, ellerinizden de dokunduğunuz çeşitli yüzeylere bulaşır.  İnsanlar bu yüzeylere elle temas ederek virüsü alırlar ve ellerini ağızlarına, burunlarına ve gözlerine temas ettirerek hastalık etkenini alırlar. Böylece aynı ortamda bulunan kişilerin bu havayı solumasıyla virüs burundan solunum yollarına girer ve buraya yerleşir. Böylece sağlıklı kişi de bu enfeksiyonla tanışmış olur. diyerek sözlerine devam eden   Dr. Ethem Akyel ‘ ‘ Gribin vücuda girdikten sonra ortalama 2 gün kuluçka süresi vardır. Bu süre kısa olduğundan çok çabuk yayılır. Sağlıklı kişilerde, 10 gün içinde hastalık iyileşir; fakat bağışıklık sistemi zayıf ya da hasta olanlarda çok tehlikelidir. Özellikle kalp, karaciğer, akciğer ve böbrek rahatsızlığı olan hastaların nezle ve gribe karşı dikkatli olması gerekmektedir. Çünkü bu kişilerde hastalık daha ağır olarak seyreder. O nedenle  bu kişiler korunma önlemlerine hassasiyet göstermelidirler.’’dedi.

                TSM Sorumlu Hekimi Dr. Ethem Akyel sözlerine  şöyle devam etti:  ‘‘ Bilinen bir gerçek vardır ki; gribin kesin tedavisinin olmadığıdır. Hastalık, 1 hafta sonra geçmeye başlar.Grip hastaları mutlaka istirahat etmelidir.Bu zaman içinde, beslenmeye biraz daha fazla dikkat etmek gerekir. Bol sulu besinlerle beslenmek iyileşmeyi hızlandırır, bol sıvı tüketilmelidir. Hastalığın tedavisinde doktor kontrolünde antiviral ilaçlar kullanılabilir( domuz gribi gibi ). Doktor tavsiyesi olmadan  kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır. Gereksiz yere antibiyotik kullanmak, bakterilerin direnç kazanmasına neden  olur. Sadece doktor kontrolünde destekleyici tedavi (ateş düşürücü vb) de kullanılabilir.’’

"Kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için bazı şeylere dikkat etmemiz gerekir.   Mecbur kalmadıkça kapalı ortam ve kalabalıklardan uzak durulmalı. Eğer bu ortamlarda bulunmak gerekiyorsa, ortam iyi havalandırılmalıdır. Eller temas sonrası iyi yıkanmalıdır. Yıkanmadığında temasla elimize bulaşan mikropları kendi ellerimizle burnumuza ve ağzımıza götürerek hasta olabiliriz’’diyen  Dr.Ethem Akyel, domuz gribine de deyindi:

 ‘‘Aynı şekilde  ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı, baş ağrısı, üşüme, yorgunluk, bazen de  kusma ve ishal görülebilir. Hastalığın tedavisi istirahat etmek,bol sıvı almak,dengeli ve düzenli beslenmek,gerekirse doktor kontrolünde antiviral ilaç kullanmaktır. Bulunulan ortam sürekli havalandırılmalı,kalabalıkla temastan kaçınılmalı ve el temizliğine dikkat edilmelidir.’’ dedi ve mevsimsel grip ile domuz gribi arasında anlamlı bir  fark olmadığını  özellikle yaşlılar ,bağışıklık sistemi zayıf olanlar ,kronik hastalar ve küçük çocuklara karşı  dikkatli olması konusunda uyardı. Dr.Akyel nezlenin ise gripten biraz daha farklı belirtilerinin olduğunu özellikle ateşin çok yüksek olmadığı, vücut kırgınlığı,baş ağrısı ve öksürüğün nadiren görüldüğü, en belirgin şikayetlerin  burun tıkanıklığı , hapşırık, boğaz ağrısı ,ses kısıklığı ile  seyreden daha hafif seyirli bir hastalık olduğunu söyledi.

                Akşehir TSM Sorumlu Hekimi  Dr.Ethem Akyel ;  Beş günden fazla süren 38°C ve üstü ateş, koyu iltihaplı balgam, zor nefes alma veya nefes darlığı, bilinç bulanıklığı,ishal ve kusma  olduğunda mutlaka en yakın doktora başvurmak gerekir ihmale gelmez .’’diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner168

banner229

banner216

banner159

banner233

banner240