banner178

DR. BOYACI’DAN DOMUZ GRİBİ UYARISI

Özel Parkhayat Akşehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Boyacı domuz gribinden korunmanın ve domuz gribiyle mücadele etmenin yollarını aktardı.

DR. BOYACI’DAN DOMUZ GRİBİ UYARISI

Özel Parkhayat Akşehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Boyacı domuz gribinden korunmanın ve domuz gribiyle mücadele etmenin yollarını aktardı.

21 Ocak 2016 Perşembe 00:32
3420 Okunma
DR. BOYACI’DAN DOMUZ GRİBİ UYARISI
banner155

Grip mevsimi olması nedeniyle domuz gribinin arttığına dikkat çeken Uzm. Dr. Ahmet Boyacı “Gerek mevsimsel grip, gerekse domuz gribi bir virüs enfeksiyonudur. Grip virüsü A,B ve C olmak üzere üç tip olarak bilinir.  A virüsü insanlarda, domuz, at, kuş ve deniz memelilerinde yaşar. B virüsü sadece insanlarda yaşar. C virüsü ise insan ve domuzlarda yaşar. Buradan da anlaşıldığı gibi virüsün yaptığı enfeksiyon hem insandan insana, hem de domuz ve diğer yaşadığı türlerden insana  bulaşma imkanına sahiptir. Bu durumda domuzdan insana bulaşan gribe domuz gribi diyoruz.” dedi.

Grip virüsünün insandan insana bulaşmasının, toplum içerisindeki salgının oluşması ve engellenmesi açısından çok önemli olduğunu söyleyen Uzm. Dr. Boyacı “Virüs üst solunum yollarına yerleşir, öksürük, hapşurma ve konuşma esnasında etrafa saçılan minik tükrük damlacıkları ile diğer insanlara bulaşır. Bulaşan virüs 1-2 gün sonra hastalığı başlatır. Hasta kişi virüsü hastalık bulgularından 1 gün önce saçmaya başlar. Bu bulaşma bulgulardan 4 gün sonraya kadar devam eder.” diye ekledi.

          BOYACI  mevsim gribi ile domuz gribinin klinik olarak ayrılmasının mümkün olmadığını ancak laboratuar ortamlarında tanımlanabileceğini belirtirken yüksek ateş, öksürük boğaz ve baş ağrısı, yaygın kas ağrıları, yani eklem ve vücutta hissedilen ağrı şeklinde kendini hissettireceğini iletti. Hastalıktan korunmak için özellikle aşı olunması gerektiğini söyleyen Boyacı, sözlerine şöyle devam etti “ Türkiye coğrafyasında grip virüsü, Kasım-Nisan ayı içinde, yani sonbahar ve kış mevsiminde yayılır. Bu nedenle aşı Ekim ve Kasım ayı içinde yapılmalıdır.  Ayrıca gripten virüsünün yayılmasını önlemek için, maske takmak elleri sıvı elleri sıvı sabunla sık yıkamak ve hastalığa yakalanmış kişilerin evde istirahat etmeleri uygundur.

         Uzm. Dr. Ahmet Boyacı son olarak şunları belirtti. Hasta kişilerin beslenmelerine özen göstermeleri gerektiğini, ıhlamur, adaçayı, süt gibi sıcak içecekleri tüketmelerini, c vitamini yönünden zengin sebze ve meyvelerin yenmesinin şifaya götüren davranış biçimi olduğunu iletti.

Son Güncelleme: 21.01.2016 00:33
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner159

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada