banner178

TURGUTELİLER ‘BİZ BURDAYIZ’ DEDİLER!

3 Binin üzerinde katılımın olduğu şölen’de birbirlerini göremeyeneler doyasıya hasret giderip, birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

TURGUTELİLER ‘BİZ BURDAYIZ’ DEDİLER!

3 Binin üzerinde katılımın olduğu şölen’de birbirlerini göremeyeneler doyasıya hasret giderip, birlik ve beraberlik mesajı verdiler.

14 Ağustos 2017 Pazartesi 01:09
2152 Okunma
TURGUTELİLER ‘BİZ BURDAYIZ’ DEDİLER!
banner155

Bu yıl ikincisi düzenlenen geleneksel Turgut Eli Alaş Toyga ve Kültür Şöleni, Yunak’ın Turgut Mahallesi'nde gerçekleştirildi.

12/13 Ağustos 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen kültür şöleninin ilk gününde köy ziyaretleri yapıldı, şölen ateşi yakıldı. İkinci gün ise özellikle yurtdışından gelenlerle büyük bir katılımın gerçekleştirildiği gözlemlenirken, yıllardır birbirlerini görmeyen birçok kişi bir araya gelerek doyasıya hasret giderdi.

Şölenin ikinci gününde program; saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından Kerpeten Hoca tarafından ‘Şölen Duası’ edildi. Kerpeten Hoca’ya, AK-İŞ Başkanı Ali İhsan Erdoğan tarafından el dokuması halı ve plaket takdim edildi.

Resmi programın başlamasından önce Akşehir Belediyesi Mehteran Takımınca Mehter gösterisi yapıldı. Davul ve zurna eşliğinde karşılanan misafirler şölen alanında kurulan stant ve çadırlarda ağırlandı.

TURÇEVDER Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Turgut Koç yaptığı açılış konuşmasında birlik ve beraberliğe vurgu yaparak katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Şölene, Turguteli kitabının yazarı Mustafa Kaygısız da katılarak iştirakçilere kitaplarını imzaladı.

Şiirlerin okunmasının ardından 2017 LYS’de 5 alanda Türkiye birincisi olan görme engelli Fulya Akkaya’ya ödülü Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu ile birlikte AK-İŞ Başkanı Ali İhsan Erdoğan tarafından verildi. Turgut ve civarından katıldıkları TEOG Sınavında Türkiye birincisi olan öğrencilere, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya ile Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan tarafından altın ve çeşitli hediye takdimleri yapıldı.

2. Geleneksel Turgut Eli Alaş Toyga ve Kültür Şöleni'ne; Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Yunak Belediye Başkanı Abdullah Emre Demirhan, Akşehir MHP İlçe Başkanı Osman Fedai, Konya Türk

Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyeleri, AK-İŞ, TURÇEVDER yönetim kurulu üyeleri ile Turgut yöresi ve diğer mahallelerden gelen binlerce kişi katıldı.

Yapılan halk oyunları gösterisi ve geleneksel ok atma gösterisinin ardından şölene katılanlara yöresel yemeklerden Alaş toyga etli bulgur pilavı, kara helva ikram edildi.

Şölene Turgut ve civarında bulunan mahalle sakinlerinden ziyade özellikle Türkiye'nin değişik bölgelerinde bulunan kişilerin katılımının daha çok ilgi gösterdiği gözlendi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
harunsen 2017-08-14 11:59:29

Elal olsun bu çocuklara. Tıraş diye hakir görülen bu gençler en güzel cevabı vermişler

Avatar
TugraHan 2017-08-14 02:03:21

Turgut Akşehir e mi bağlanmış ?

Avatar
Sevgi 2017-08-15 22:15:46

Türkiye şampiyonlukları çıkaranlara ancak şapka çıkartılır

banner262

banner249

banner250

banner252

banner229

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada