banner178

KONYA VE KARAMAN’DA NASREDDİN HOCA KONFERANSLARI

Akşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri etkinlikleri kapsamında Karaman Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde konferanslar düzenlendi.

KONYA VE KARAMAN’DA NASREDDİN HOCA KONFERANSLARI

Akşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri etkinlikleri kapsamında Karaman Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde konferanslar düzenlendi.

26 Ekim 2018 Cuma 07:01
165 Okunma
KONYA VE KARAMAN’DA NASREDDİN HOCA KONFERANSLARI
banner155

Akşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Günleri etkinlikleri kapsamında Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (KMU) SKS Konferans Salonu’ndaki konferansa; Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Birol Üner, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Cahit Suci,  Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferans'ta bir açılış konuşması yapan Salih Akkaya,  59 yıldır uluslararası boyutta Nasreddin Hoca Şenlikleri yaptıklarına ancak şenlikler kapsamında yapılan faaliyetlerde daha çok Hoca’nın mizah yönünün ele alındığına dikkat çekti. Başkan Akkaya; “Üç yıldır Anma Günleri düzenliyoruz. Aslında Nasreddin Hoca’mız mizahı bir eğitim metodunda sanat olarak kullanıyor, araç olarak kullanıyor. Bu Anma Günleri ile Hoca’mızın İslam alimi yönünü, kültür yönünü, bilgeliğini, İslam felsefesi üzerindeki yorumlarını, gölge kadılığını öne çıkaralım istedik. Anma Günleri etkinlikleri kapsamında ülkemizin 81 il ve ilçesini içine alan Nasreddin Hoca Fıkra Canlandırma Yarışması’nı da yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliği içerisinde yaptığımız bir proje, bir protokol ve Bakanlığımızın da desteği ile şu anda Nasreddin Hocamızın diyarı Akşehir'de bölge finallerimiz devam ediyor. Cuma günü inşallah Türkiye Finali’yle azımsanmayacak bir ödülle de Türkiye 1'ncisi, 2'ncisi ve 3'ncüsünü seçmiş olacağız. Miniklerimize de şimdiden bir tohum ekerek Nasreddin Hoca'yı tanıtmış olacağız. Onlar da inşallah hayatlarında Nasreddin Hoca'nın o fıkralarından beslenerek hayatlarında o güzel değerlerimizi ve Anadolu'muzun Türk İslam kültüründeki değerleri öğrenmiş olacaklardır.” diye konuştu.

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Birol Üner ise; " Nasreddin Hoca Konferansı’na hepiniz hoş geldiniz. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi ev sahipliğinde konferansın iyi bir şekilde geçmesini diliyor ve sözlerimi eğitimci hocalarıma bırakıyorum. Ayrıca konferansımızın başarılı geçmesini ve sizlerden dileğim, kayda değer gerekli bilgilerin alınmasını diliyorum.’’ dedi.

Konferansta;  Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık “Klasik Türk Edebiyatında Nasreddin Hoca”, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu “Nasreddin Hoca’nın Hayatına Yeni Bir Bakış: Belgeler, Bilgiler, Yorumlar”, Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Berat Alptekin “Nasreddin Hoca ve Türk Dünyasındaki Torunları” konulu sunumlarını yaptılar.

Nasreddin Hoca Anma Günleri etkinlikleri kapsamında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde de bir konferans verildi. Necmettin Erbakan Üniversitesi Turizm Fakültesi Konferans Salonu’ndaki programdaki konuşmasında Salih Akkaya;  “Nasreddin Hoca’mıza vefatının 734'ncü yıl dönümünde Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Hocamız fıkralarını bize miras bırakmış, Nasreddin Hoca’mız fıkralarında insanlara pozitif düşünmeyi aşılamış, doğruya yönelmeyi aşılamış, umut kaynağı olmuş ve birçok yanlış giden olaya da edeplice, incitmeden farkındalık oluşturarak konuları uygulamış ve onları yanlışlardan uzak tutmuştur. Biz bıraktığı eserlere önem vererek bu Anma Günlerini yapıyoruz.” dedi.

Konferansta; Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu Nasreddin Hoca’nın Hayatına Yeni Bir Bakış: Belgeler, Bilgiler, Yorumlar”, Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Berat Alptekin “Nasreddin Hoca ve Türk Dünyasındaki Torunları”, Necmettin Erbakan Üniversitesi Edebiyat Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Aziz Ayva “Nasreddin Hoca’nın Hayatından Önemli Çizgiler” konulu sunumlar yaptılar.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada