banner178

KONFERANSLARA DEVAM EDİLDİ

Akşehir Belediyesi tarafından Nasreddin Hoca Anma Günleri kapsamında düzenlenen konferanslara, Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi ve Akşehir Kültür Merkezi’nde devam edildi.

KONFERANSLARA DEVAM EDİLDİ

Akşehir Belediyesi tarafından Nasreddin Hoca Anma Günleri kapsamında düzenlenen konferanslara, Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi ve Akşehir Kültür Merkezi’nde devam edildi.

27 Ekim 2018 Cumartesi 00:21
254 Okunma
KONFERANSLARA DEVAM EDİLDİ
banner155

Nasreddin Hoca’nın bilinmeyen yönlerinin ele alındığı konferansların sonuncusu, Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konferansa; Kaymakam Mehmet Türk, Belediye Başkanı Salih Akkaya, AK Parti İlçe Başkanı Abdurrahman Çardakoğlu, Belediye Başkan Yardımcıları Mevlüt Yiğit ve Yahya Yıldız, Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İbrahim Öncel, öğretim görevlileri, çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

Konferansta ilk olarak Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Sinan Gönen, ‘Nasreddin Hoca'nın Hayatından Önemli Çizgiler’ konulu bir sunum gerçekleştirdi. Gönen yaptığı sunumda; " Biz bu şahsiyetleri ne kadar iyi tanıyoruz ya da günümüze nasıl ve ne kadar yansıtıyoruz, örnek alabiliyoruz? Biz toplum olarak aslında güler yüzlü bir toplumuz. Zira Hz. Peygamber ‘Gülümsemek sadakadır’ demiştir. Nasreddin Hoca'nın fıkralarına baktığınız zaman aslında bizi kahkahaya boğan fıkralar değil, tebessüm ettiren fıkralardır ve ders çıkaracağımız fıkralardır. Bir diğer husus ise; hep eşeğe ters binmiş, tonton beyaz sakallı bir dede hatırımıza gelmektedir. Nasreddin Hoca’mız 13. yüzyıllarda yaşamış Mevlana'nın çağdaşı olan bir müderris, bir kadı, bir müftü, bir imam, o dönemin ileri gelenlerden birisidir.” diye konuştu.

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu ise; "Benim her zaman bir duam vardır. Karaman'da ve Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde konuşurken Akşehir vilayetimizin dedim yani gönülden vilayet olmasını istedim. Laf olarak söylenmiş bir söz değildir. Akşehir'de bir üniversite alt yapısının olduğunu biliyorum. Buradaki fakülteleri, yüksek okulları, halkın üniversiteye bakış açısını iyi kötü biliyorum. O zaman Nasreddin Hoca Üniversitesi istiyorum. Nasreddin Hoca; Çin Halk Cumhuriyeti’nde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, İngiltere'de, Almanya'da biliniyor. Dünyanın dört bir tarafında Nasreddin Hoca biliniyorsa; bu üniversitenin adı değişir, Uluslararası Nasreddin Hoca Üniversitesi olur.” dedi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Berat Alptekin de;  ‘Nasreddin Hoca ve Türk Dünyası’ndaki Torunları’ konulu sunumunu gerçekleştirdi.  Alptekin yaptığı sunumda; "Her dinlediğiniz fıkrayı, Nasreddin Hoca’nın adına bağlanan her fıkrayı, onun fıkrası olarak kabul etmeyeceksiniz. Çünkü Hoca’nın temsil ettiği bir düşünce sistemi vardır. Bir inanç sistemi, bir yaşama tarzı vardır. Toplumda kabul gören şartlardır bunlar. Bunlara karşı çıkanların Hoca’yı yıpratmak, Hoca’yı aşağılamak için uydurdukları fıkralardır. Hoca için uydurulan fıkraların bir bölümü Hoca’ya yakışıyor ama Hoca’nın değildir. Biz ne yapıyoruz? Beğendiğimiz yabancı ülkelerin nüktelerini alıp atıyor, yerine Nasreddin Hoca’yı koyuyoruz. Hoca kimdir? Camide vaaz veren bir vaizdir. Dini konularda günlük hayatın değişik aşamalarında kendisine sorulan sorulara cevap veren bilgindir. Kadı olmadığı zaman mahkemede onun yerine geçen gölge kadısıdır. Camide namaz kıldıran bir din bilginidir. Biz Nasreddin Hoca’yı tanıtmazsak, karşımızda O’nu yerin dibine batırmaya çalışan ve batırmaya hazır bir güç vardır. Nasreddin Hoca sevgisini Türkiye’ye ve Dünya’ya daha iyi aşılamamız gerekiyor.” diye konuştu.

Konferans sonunda protokol tarafından konuşmacılara plaket verilerek hatıra fotoğrafı çekildi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada