banner178

YUNUS EMRE CAMİİ DUALARLA AÇILDI

Çamlı Mahallesi Merkez Camii ve Yarenler Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Yunus Emre Camii’nin açılışları törenlerle yapıldı.

YUNUS EMRE CAMİİ DUALARLA AÇILDI

Çamlı Mahallesi Merkez Camii ve Yarenler Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Yunus Emre Camii’nin açılışları törenlerle yapıldı.

08 Ekim 2018 Pazartesi 00:43
2325 Okunma
YUNUS EMRE CAMİİ DUALARLA AÇILDI
banner155

Temmuz 2014’de temeli atılan Yunus Emre Camii’nin açılış törenine; Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Akşehir Müftüsü Ahmet Kardaş, Akşehir Kaymakamı Mehmet Türk, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Garnizon Komutanı Tolga Yuvalı, İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Yüzbaşı Emre Çapan, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Akdemir, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, çevre ilçelerin müftüleri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından konuşmalara geçildi. Yunus Emre Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ramazan Altunbay konuşmasında; Osmanlı mimarisi tarzında yapılan, 20 adet küçük kubbesi ve 2 minaresi bulunan caminin 2 bin cemaat alabildiğini, engelli ve yaşlı vatandaşlar için hidrolik asansör sistemi bulunduğunu belirtti. Altunbay, başta 2 bin 500 m2 genişliğindeki arsayı bağışlayan merhum Hacı Ali Tırpan olmak üzere; kubbe kaplamaları ve çevre düzenlemesi için Akşehir Belediyesi’ne, malzemeleri tedarik eden ve minareler için destek veren firmalara ve bağışta bulunan tüm vatandaşlara teşekkür etti.

Daha sonra söz alan Akşehir Müftüsü Ahmet Kardaş, aynı günde iki cami açılışı yapılmasından duyduğu memnuniyeti belirterek, Yunus Emre Camii’ni mahalle halkına emanet ettiklerini söyledi.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya FETÖ vurgusu yaptığı konuşmasında; caminin Akşehir’de son dönemde yapılan en büyük ve aynı zamanda iki minaresi olan tek cami olduğunu belirterek; ‘’Dinimizi camilerde öğrenmek yerine ehil olmayan kaynaklardan öğrenmeye çalışıp aklımızı kiraya vermeyelim. Bunun vahim bir örneğini henüz atlattık.’’dedi.

Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu ise, Camiler ve Din Görevlileri Haftası vesilesiyle Akşehirli Ahmet Efendi’yi anarak başladığı konuşmasında; Bir beldede cami olması, orada yaşayanların doğru ibadet ettiklerini, namaz kılıp zekat verdiklerini gösterir. Zaten camiyi mamur eden de cemaatin olmasıdır. Cami denince Medine’deki mescidi, Ayasofya’yı, Sultanahmet’i ve işgal altındaki Kudüs’ü hatırlıyoruz. Bu caminin yapımında emeği olan herkese teşekkür ediyoruz.’’şeklinde konuştu.

Kaymakam Mehmet Türk de konuşmasına; ‘’Allah, ben insanları ve cinleri bana kul olsunlar diye yarattım, diyor ve okuma yazması olmayan peygamberine gönderdiği kitap Oku diye başlıyor. Bu hayatın anlamını okumak demektir.’’ sözleriyle başlayarak; Makro Kozmos, Mikro Kozmos ve Sicim Teorisi’nden bahsederek evrenin büyüklüğünü hatırlattı. ‘’Bize düşen ibadet etmek, kendimizle ve çevremizle barışık yaşamaktır.’’dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem’in tebrik telgrafının okunmasının ardından, katkısı olan firma ve vatandaşlara teşekkür belgelerinin verilmesiyle açılış sona erdi.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
mustafa 2018-10-08 04:32:52

Allah cc emeği geçenlerden razı olsun ama camii kaç senedir yapılırken en ufak katkısı olmayan bazı kişilerin açılışta gövde gösterisi yapması özellikle bir camii açılışında yüzsüzlüktür

banner262

banner249

banner250

banner252

banner263

banner229

banner266

banner255

banner240

banner216

banner260

banner233

banner248

banner253

banner256

banner259

İpek Eşarp Burada